niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualności„Wpływowi”. Rusza akcja zachęcająca do dbania o polskie rzeki i jeziora

„Wpływowi”. Rusza akcja zachęcająca do dbania o polskie rzeki i jeziora

22 kwietnia 2024 roku, w Dzień Ziemi, ruszyła kampania „Wpływowi”, która pozwoli społeczeństwu przyczynić się do łatwego i szybkiego zadbania o polskie rzeki i jeziora przez sprawdzenie ich czystości. W pierwszej kolejności zaangażowani w akcję zostaną wędkarze, którzy otrzymają specjalne narzędzie do badania jakości wody. Organizatorami kampanii są Bank BNP Paribas oraz agencje Havas Creative Network i Publicis Worldwide Poland. Wsparcia merytorycznego udzielają Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Polski Związek Wędkarski. 

Międzynarodowy Dzień Ziemi, który jest obchodzony od ponad 50 lat, ma za zadanie zachęcić ludzkość do troski o wspólną planetę. Akcja „Wpływowi” wpisuje się w tę tradycję i aktywizuje Polaków do stworzenia oddolnego systemu zbierania informacji o czystości wód, co umożliwi społeczeństwu włączenie się w działania na rzecz Ziemi. 

Do aktywnego włączania się w działania będą zachęcać ambasadorzy akcji – Piotr Nieznański, międzynarodowy ekspert zaangażowany w inicjatywy na rzecz ochrony rzek w Polsce, oraz Ewa Ewart, autorka dokumentu „Do ostatniej kropli”.

Motywacją organizatorów kampanii jest troska o polskie wody i obawa przed kolejną katastrofą podobną do tej na Odrze w 2022 roku. W tamtym czasie doszło do masowego śnięcia ponad trzech milionów ryb i 60 proc. spadku biomasy tych zwierząt wzdłuż 560 km odcinka Odry. O pierwszych martwych rybach i innych symptomach pogorszenia jakości wód rzeki jako pierwsi alarmowali wędkarze. 

Monitoring wód opiera się przede wszystkim na monitoringu instytucjonalnym, który nie jest w stanie udokumentować wszystkich zagrożeń rozproszonych w przestrzeni całego kraju. Najnowszy raport, który powstał we współpracy z naukowcami z SGGW w Warszawie, wskazuje, że ze zinstytucjonalizowanego systemu monitorowania wód powierzchniowych usunięto część wskaźników istotnych dla oddania faktycznego stanu rzeki. Dlatego też twórcy akcji wykorzystują moc citizen, czyli nauki obywatelskiej oraz oddolnego zbierania i udostępniania danych, aby dokumentować jakość wód w Polsce i pomagać przeciwdziałać ich zanieczyszczeniom. 

Wędkarze, informując o nieprawidłowościach w Odrze, pokazali, jak poważnie traktują ochronę wód. To właśnie do nich trafi przedmiot, który pozwoli im przyczynić się do zadbania o polskie rzeki i jeziora. Spławik Aguard to urządzenie monitorujące, połączone z aplikacją na smartfony, które bada zasolenie wody, czyli jeden z podstawowych wskaźników sygnalizujących o nieprawidłowościach. Dane z aplikacji są weryfikowane przez ekspertów z SGGW. Zebranie dużej liczby pomiarów pozwoli na stworzenie mapy zanieczyszczenia polskich wód, która będzie dostępna dla każdego użytkownika po pobraniu aplikacji na swoje urządzenie. 

„Mamy nadzieję, że wiele osób zdecyduje się przyłączyć do akcji #WPŁYWOWI i razem zwiększymy szansę na zapobiegnięcie katastrofom, takim jak ta na Odrze. Zamiast biernie obserwować spory o odpowiedzialność, możemy podjąć działania chroniące nasze środowisko i motywujące decydentów do znacznego zwiększenia zaangażowania w tym obszarze” – mówi Marek Zaborowski z Departamentu Komunikacji Marketingowej Banku BNP Paribas.

Partnerami akcji są e-Gmina Nowoczesna Teleinformatyka, Expert oraz Onet. 

Więcej na temat akcji można przeczytać na stronie. (ao)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj