.

 

Współpraca PR-owców i digital influencerów: trwa wzajemne docieranie się

dodano: 
16.02.2016
komentarzy: 
0

„PR-owcy i digital influencerzy dostrzegają korzyści wzajemnej współpracy, ale wciąż brakuje im jasno określonych reguł wspólnych działań” – to jeden z wniosków z badania „PR-owcy i digital influencerzy – co sądzą o sobie nawzajem”, zorganizowanego przez projekt Komu Komunikacja. W marcu 2015 roku organizatorzy zbadali relacje między PR-owcami a dziennikarzami.

Ankietowani PR-owcy to w 37 proc. reprezentanci firm i w 60 proc. pracownicy agencji. 88 proc. pracuje w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. 71 proc. jest w wieku 26-35 lat, a 12 proc. – w wieku 19-25 lat. Influencerzy to z kolei w 56 proc. osoby w wieku 26-35 lat i w 26 proc. w wieku 19-25 lat. 62 proc. z nich mieszka w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Średnio PR-owcy oceniają współpracę z digital influencerami na 3,4. Zbliżona jest też ocena drugiej strony – influencerzy współpracę z PR-owcami oceniają średnio na 3,5.

Wszyscy ankietowani influencerzy są aktywni na Facebooku. 92 proc. z nich działa na Instagramie, a 80 proc. na platformie blogowej. 52 proc. używa Twittera, 42 proc. YouTube’a, a 34 proc. komunikuje się za pomocą Snapchata.

Badanie pokazuje bardzo dużą rozbieżność w podejściu obu grup do kwestii wynagrodzenia za pracę wykonaną przez digital influencera. PR-owcy nadal uważają za preferowaną formę zapłaty barter bądź wynagrodzenie bezgotówkowe (58 proc.). Influencerzy z kolei za najgodniejszą formę rozliczeń uznają gotówkę (92 proc.).

Jak wynika z badania, PR-owców i influencerów różni też preferowana forma współpracy. 49 proc. PR-owców i 53 proc. influencerów wskazuje bycie ambasadorem marki. Test czy recenzję produktu wybiera 69 proc. PR-owców i 47 proc. influencerów. Artykuł sponsorowany to atrakcyjna opcja dla 40 proc. influencerów i 21 proc. PR-owców. Konkurs wskazuje z kolei 52 proc. PR-owców i 38 proc. influencerów.

Do kontaktu z digital influencerami PR-owcy najczęściej wybierają mejl – wskazało go 93 proc. badanych. 55 proc. wybiera telefon, 45 proc. social media, a 21 proc. preferuje bezpośrednie spotkania. Influencerzy również w większości preferują kontakt mejlowy – wskazało go 90 proc. 36 proc. wskazuje kontakt przez kanały społecznościowe. Cenią oni jednak bezpośrednie spotkania – wskazało je 32 proc. badanych. Jedynie 29 proc. wybiera kontakt telefoniczny, 19 proc. branżowe eventy, a pocztę tradycyjną zaledwie 9 proc.

77 proc. PR-owców poszukuje digital influencerów do współpracy w internecie. 55 proc. wykorzystuje w tym celu raporty i rankingi, a 37 proc. – konkursy typu „Blog roku”. Jak wynika z badania, przydatne są tu także opinie znajomych, rekomendacje agencji czy wydarzenia takie jak Blog Forum Gdańsk. Ankietowani wymieniali również platformy zrzeszające, takie jak LifeTube, czy branżowe case studies.

Wśród kryteriów wyboru digital influencera największe znaczenie ma grupa docelowa, do której on trafia – wskazało ją 68 proc. badanych. 55 proc. kieruje się zasięgiem czy popularnością, 49 proc. dopasowaniem do charakteru marki czy produktu. Ważne są również tematy podejmowane przez influencera (40 proc.), koszty współpracy (28 proc.), osobowość i styl (24 proc.), język komunikacji (12 proc.) i social media, z których korzysta influencer (8 proc.).

PR-owców najczęściej irytują m.in.: niewywiązywanie się z terminów (44 proc.), oczekiwanie dodatkowych korzyści materialnych (37 proc.), niedotrzymywanie obietnic (27 proc.) czy brak merytorycznego przygotowania. Z kolei influencerzy najczęściej narzekają na oczekiwanie współpracy bez wynagrodzenia – wskazuje to 72 proc. badanych. Irytują ich także m.in. niejasne zapytania o współpracę (50 proc.) czy niezrozumienie ich roli i specyfiki działania (29 proc.).

Jak podkreśla Magdalena Grochala, współorganizatorka spotkań Komu Komunikacja i współautorka badania, rozwój mediów społecznościowych i platform blogowych dał specjalistom do spraw komunikacji nowe narzędzia kontaktu z pożądaną grupą odbiorców. „PR-owcy stanęli przed koniecznością nawiązania relacji – także, a może przede wszystkim biznesowych – z digital influencerami. Ci zaś musieli udowodnić swoją wartość i przekonać drugą stronę, że ich działania są skuteczne, mierzalne i przynoszą oczekiwane efekty. To wzajemne docieranie się jeszcze trwa” – komentuje Grochala. Z kolei Łukasz Majewski współorganizator spotkań Komu Komunikacja i współautor badania, zaznacza, że współpraca między PR-owcami i digital influencerami to biznes i muszą o tym pamiętać obie strony. „Digital influencerzy, oferując swoje usługi, powinni zapewnić jak najwyższą jakość i zadbać także o formalną stronę współpracy. PR-owcy i przedstawiciele marek natomiast nie mogą zapominać, że za dobrze wykonaną pracę należy się odpowiednie wynagrodzenie” – podsumowuje. (mb)

 Źródło: KomuKomunikacja.pl

O badaniu:

Raport został opracowany na podstawie wyników badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2015 roku wśród N=77 digital influencerów (blogerów, vlogerów, twórców treści w Internecie działających na platformach społecznościowych) i N=82 PR-owców z całej Polski. Ankietowani wypełniali kwestionariusze internetowe przeznaczone dla każdej z grup. W publikowanym właśnie raporcie suche dane zostały opatrzone komentarzami ekspertów, którzy zinterpretowali wyniki i odnieśli je do swoich doświadczeń. Badanie powstało we współpracy z socjologami z Between the Signs.

Partnerami badania są: LifeTube, Związek Firm Public Relations oraz Polskie Stowarzyszenie Public Relations.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin