wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościWyborcza ma opublikować jedno z czterech sprostowań o agencji Bridge

Wyborcza ma opublikować jedno z czterech sprostowań o agencji Bridge

Gazeta Wyborcza ma opublikować jedno z czterech sprostowań, których domagała się agencja Bridge – orzekł 6 marca 2019 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie. Medium ma napisać, że „nieprawdziwa jest sugestia »Gazety Wyborczej« z 4.06.2018 r., że Bridge była kanałem kontaktów GetBack z ludźmi aktualnego rządu. Współpraca GetBack z Bridge nie służyła do takich kontaktów”.

Źródłem konfliktu między Bridge a Wyborczą był artykuł „GetBack wisiał u klamki PiS-u”, w którym Wojciech Czuchnowski i Małgorzata Kolińska-Dąbrowska opisywali współpracę agencji ze spółką windykacyjną przeżywającą w tamtym czasie swój upadek. Jak twierdzili dziennikarze, ówczesny partner zarządzający agencji, Igor Janke, próbował lobbować w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie ustawy o przedawnieniu długów, która miała istotny wpływ na działalność windykatora. Janke nie był jednak zarejestrowanym lobbystą, czego wymaga się od osób próbujących wpływać na proces ustawodawczy.

Partner zarządzający Bridge zaprzeczył wówczas, że kontaktował się z resortem na temat wspomnianej ustawy. „Niczego nie uzyskał” – przyznali Czuchnowski i Kolińska-Dąbrowska. Postawili też w artykule tezę, że „spółka Bridge mogła być kanałem kontaktów GetBacku (głównie prezesa (Konrada – przyp. red.) Kąkolewskiego) z ludźmi obecnego rządu”.

O żądaniach agencji pisaliśmy na PRoto.pl w czerwcu 2018 roku.

Bridge, zgodnie z prawem prasowym, wnioskowało o publikację sprostowania w piśmie do redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Po tym, jak medium odmówiło, agencja poszła do sądu. Piotr Wysocki, partner w Bridge, przesłał PRoto.pl treść sprostowań, których publikacji domagała się jego agencja. Oprócz tego, które zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego Wyborcza ma opublikować, miałaby napisać, że:

1. „Bridge obecnie nie obsługuje: Orlenu, PZU, KGHM, Giełdy Papierów Wartościowych – jak sugeruje nieprawdziwie Gazeta Wyborcza w artykule z 4.6. 2018 r. pt. »GetBack wisiał u klamki PiS-u«.

2. „Nieprawdziwa jest sugestia Gazety Wyborczej z 4.6.2018 r., z artykułu pt. »GetBack wisiał u klamki PiS-u«”, że Spółka Bridge załatwiła dla GetBack SA nagrodę Giełdy Papierów Wartościowych – innego swojego klienta. Bridge nie angażowała się w powyższe przedsięwzięcie”.

3. „Igor Janke nie prowadził paneli dyskusyjnych Forum Ekonomicznego 2017 – jak podaje nieprawdziwie Gazeta Wyborcza w artykule z 4.6.2018 r.”.

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego z 24 sierpnia 2018 roku o odrzuceniu wniosków Bridge w sprawie publikacji powyższych trzech sprostowań. Pierwsze, to na temat charakteru współpracy agencji z GetBack, ma zostać opublikowane na łamach dziennika i jego wydania internetowego. Wyrok jest prawomocny.

Obie strony różnią się jednak w ocenie zakończonego procesu. Agencja poinformowała w przesłanym redakcji PRoto.pl komunikacie, że proces z Gazetą Wyborczą wygrała. W pierwotnej wiadomości podała jednak wzmiankę o jednym sprostowaniu – trzy pozostałe przesłała na naszą prośbę. Z kolei pełnomocnik medium, Piotr Rogowski, w przesłanym do nas komunikacie odpowiada: „Skoro z czterech sprostowań żądanych pozwem uwzględniono tylko jedno, to wygrani w sprawie są raczej pozwani redaktorzy naczelni. (…) Spółka Bridge jest pierwszym znanym nam podmiotem, który chwali się przegranym procesem”. (mp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj