.

 

Wynik „kluczowy dla kierunku Polski i jej relacji z resztą Europy”. Zagraniczne media komentują wyniki wyborów prezydenckich w Polsce

dodano: 
13.07.2020
komentarzy: 
0

Zagraniczne media skomentowały wyniki polskich wyborów prezydenckich – podaje portal wiadomosci.gazeta.pl. Sprawę opisały m.in. brytyjski dziennik The Guardian, portale Euronews, BBC News i CNN.

Rano 13 lipca 2020 roku Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne cząstkowe wyniki wyborów z 99,87 proc. komisji wyborczych. Z informacji zamieszczonych na stronie wybory.gov.pl wynika, że prezydentem Polski na kolejne pięć lat będzie ponownie Andrzej Duda, który zdobył 51,21 proc. głosów. Jego kontrkandydat, Rafał Trzaskowski, uzyskał poparcie na poziomie 48,79 proc.

Czytaj także: II tura wyborów w mediach: Andrzej Duda z dotarciem przekraczającym miliard, Rafał Trzaskowski z 92 milionami

Wyniki wyborów są już komentowane przez zagraniczne media. Jak zaznacza portal wiadomosci.gazeta.pl, dziennikarze z zagranicy zwracają uwagę na niewielką różnicę między poparciem dla obu kandydatów oraz wpływ rządu Prawa i Sprawiedliwości (partii, z której wywodzi się Andrzej Duda) m.in. na relacje z Unią Europejską, demokrację oraz społeczność LGBT.

Jak czytamy, The Guardian informuje o „malutkiej” przewadze Dudy nad Trzaskowskim i zaznacza, że wynik wyborów jest „kluczowy dla kierunku Polski i jej relacji z resztą Europy”. „Duda jest sprzymierzony z partią rządzącą, a jego zwycięstwo zapewni PiS kontrolę nad większością władzy przez kilka kolejnych lat, umożliwiając mu kontynuowanie programu, który zniszczył praworządność i sądownictwo, stawiając Polskę na kursie kolizyjnym z UE” – źródło cytuje tekst brytyjskiego dziennika. Gazeta, jeszcze przed ogłoszeniem wyników przez PKW, zwracała również uwagę, że wygrana Rafała Trzaskowskiego dałaby mu możliwość wetowania ustaw – co mogłoby blokować działania partii rządzącej – a sam kandydat opozycji przedstawiłby „bardziej liberalne i proeuropejskie oblicze Polski” – czytamy dalej.

BBC News nazywa przewagę Andrzeja Dudy „wątłą” – podaje wiadomosci.gazeta.pl. „Głosowanie było powszechnie postrzegane jako walka o przyszłość kraju, a także napięte stosunki z Unią Europejską. (...) Zwycięstwo Dudy zwiastuje kontrowersyjne zmiany w sądownictwie i ciągły sprzeciw wobec aborcji i praw gejów” – źródło cytuje tekst brytyjskiego medium. Czytamy, że serwis zwrócił także uwagę na to, że Trzaskowski reprezentuje „bardziej postępowy program i aktywną rolę w Unii Europejskiej”.

Portal Euronews po ogłoszeniu wyników sondażowych podkreślał, że zwycięstwo Dudy będzie niewielkie i decydujące będą głosy oddane przez obywateli Polski za granicą. „Wynik głosowania będzie znaczący dla kraju, który został spolaryzowany przez obecny rząd kierowany przez sojuszników Dudy, partię Prawo i Sprawiedliwość” – źródło cytuje wypowiedź serwisu. Euronews zaznacza także, że PiS jest doceniany przez Polaków za programy społeczne, ale w tym samym czasie jest krytykowany za „pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości, takich jak Żydzi i społeczność LGBT, a także za niszczenie demokracji” – czytamy dalej.

Serwis stacji telewizyjnej CNN, również po ogłoszeniu wyników sondażowych, zauważał, że Duda ogłosił zwycięstwo jeszcze przed podaniem oficjalnych informacji przez PKW – podaje źródło. Jak czytamy, CNN zwróciło także uwagę na PiS – serwis pisał o „nacjonalistycznej partii rządzącej”, która od 2015 roku prowadzi „politykę populistyczną”. Medium stwierdziło również, że Andrzej Duda w swojej kampanii koncentrował się na LGBT, i przypomniało jego słowa o „ideologii gorszej od komunizmu”. „Radykalne reformy w sądach i stanowisko w kwestiach LGBT, popierane przez Dudę, już wprowadziły Polskę na kurs kolizyjny z Unią Europejską” – źródło cytuje CNN. Serwis podkreślił też, że wygrana Andrzeja Dudy prawdopodobnie oznaczać będzie dalsze podążanie tą samą drogą – czytamy.

Czytaj także: Zagraniczne media piszą o słowach Andrzeja Dudy na temat „ideologii LGBT”. Prezydent odpowiada

Komisja Europejska pozbawi Polskę prawa do głosowania? Były premier Belgii chce reakcji UE na słowa Dudy o LGBT

(ak)

Zdjęcie główne: youtube.com – TVP Info/ youtube.com – Trzaskowski2020

Źródło:

wiadomosci.gazeta.pl, Zagraniczne media piszą o wyborach w Polsce. „Zwycięstwo Dudy zwiastuje kontrowersyjne zmiany”, 13.07.2020/ wybory.gov.pl, Częściowe wyniki głosowania w drugiej turze, dostęp: 13.07.2020, 10:00
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin