.

 

Start-upom z patentami i znakami towarowymi łatwiej jest pozyskać finansowanie

dodano: 
17.10.2023
komentarzy: 
0

Średnio 29 proc. europejskich start-upów złożyło wniosek o zarejestrowanie praw własności intelektualnej, choć widoczne są znaczne różnice między sektorami przemysłu – wynika z badania „Patenty, znaki towarowe i finansowanie start-upów” opublikowanego w październiku 2023 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) i Urząd Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej (EUIPO). Raport pokazuje, w jakim stopniu patenty i znaki towarowe mogą przyczynić się do sukcesu start-upów w Europie. 

W badaniu przeanalizowano rolę praw własności intelektualnej w ułatwianiu dostępu do finansowania dla europejskich start-upów. Kwestie te są szczególnie istotne po spowodowanym pandemią wstrząsie i zaostrzeniu polityki pieniężnej, które doprowadziły do zmniejszenia inwestycji w tworzenie start-upów w Europie w 2022 roku. 

Najintensywniej prawa własności intelektualnej wykorzystuje się w biotechnologii, gdzie prawie połowa start-upów z tego sektora wykorzystuje patenty lub zarejestrowane znaki towarowe. Z takich praw korzystają również inne sektory, a wśród nich nauka i inżynieria (użytkownicy patentów – 20 proc., użytkownicy znaków towarowych – 38 proc.), opieka zdrowotna (użytkownicy patentów – 20 proc., użytkownicy znaków towarowych – 4 proc.) oraz produkcja (użytkownicy patentów – 20 proc., użytkownicy znaków towarowych – 36 proc.). 

Start-upy w fazie rozwoju na wszystkich etapach wzrostu coraz częściej korzystają z praw własności intelektualnej. 10 proc. start-upów, w które zainwestowano kapitał wysokiego ryzyka w ich fazie zalążkowej, złożyło zgłoszenie patentowe. Liczba ta podnosi się jednak na wczesnym etapie wzrostu do 28 proc. start-upów i 44 proc. start-upów w kolejnej fazie. Odsetek użytkowników znaków towarowych działa na podobnej zasadzie. Wzrasta z 28 proc. w fazie zalążkowej do 53 proc. na wczesnym etapie i 72 proc. w późniejszej fazie rozwoju. 

Jak wskazuje raport, istnieje 4,3-krotnie wyższe prawdopodobieństwo otrzymania finansowania dla start-upów, które zgłosiły znak towarowy i 6,4-krotnie większa szansa dla tych, które złożyły zgłoszenia patentowe. Najbardziej możliwe jest uzyskanie finansowania w fazie zalążkowej oraz na wczesnym etapie wzrostu, które dotyczy start-upów zarówno tych zgłaszających znaki towarowe, jak i patenty. Jeszcze większe prawdopodobieństwo otrzymania późniejszego finansowania z kapitału wysokiego ryzyka jest natomiast w momencie zgłoszenia przez przedsiębiorstwa typu start-up patentów europejskich i znaków towarowych.

Pełna wersja raportu znajduje się na stronie. (ao)

Źródło:

O badaniu: W przedstawianym badaniu przeanalizowano rolę praw własności intelektualnej – w szczególności patentów i znaków towarowych – w ułatwianiu dostępu do finansowania dla europejskich start-upów. W tym celu w badaniu oceniono związek między wnioskowaniem o rejestrację praw własności intelektualnej przez przedsiębiorstwa typu start-up a ich sukcesem w pozyskiwaniu kapitału wysokiego ryzyka, a także zdolność sygnalizacyjną patentów i znaków towarowych do przewidywania skutecznych strategii wyjścia dla inwestorów.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin