.

YouTube zablokuje treści antyszczepionkowe

dodano: 
30.09.2021
komentarzy: 
0

29 września 2021 roku YouTube uaktualnił zasady związane z nieprawdziwymi informacjami medycznymi. Dodał także nowe wytyczne dotyczące szczepionek, których działanie i bezpieczeństwo potwierdziło WHO. Serwis chce tym samym ograniczać dezinformację w zakresie zdrowia.

YouTube podaje, że od października 2020 roku usunięto ponad 130 tys. filmów, które zawierają fałszywe treści na temat szczepień przeciw COVID-19. Platforma zapowiada dalsze działania dotyczące usuwania materiałów, w których pojawiają się stwierdzenia o niebezpieczeństwie i braku skuteczności szczepionek. Cenne w ustalaniu nowych wytycznych okazały się dla serwisu doświadczenia pandemii – zasady będą bowiem stosowane także w przypadku różnych szczepionek ochronnych, nie tylko tych mających zapobiegać zakażeniu koronawirsuem.

„Będziemy usuwać treści zawierające fałszywe stwierdzenia, że zatwierdzone szczepionki są niebezpieczne i powodują przewlekłe dolegliwości oraz że szczepionki nie ograniczają przenoszenia choroby ani możliwości zarażenia się nią, a także nieprawdziwe informacje o substancjach znajdujących się w szczepionkach. Dotyczy to także treści, które fałszywie twierdzą, że zatwierdzone szczepionki powodują autyzm, raka lub bezpłodność, albo że substancje zawarte w szczepionkach umożliwiają śledzenie zaszczepionych osób” – deklaruje platforma w informacji prasowej.

YouTube zapewnia, że nowe wytyczne powstały we współpracy z instytucjami i ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego. Serwis zapowiada stopniowe wprowadzanie zasad.

Platforma informuje także o przyjętych wyjątkach od nowych wytycznych. Nadal będzie można publikować wideo materiały związane z polityką szczepionkową, a także dotyczące nowych badań z zakresu szczepień. W serwisie pozostaną również filmy o „historycznych sukcesach lub porażkach” oraz treści oparte o osobiste doświadczenia ze szczepionkami.

Działania YouTube’a mają na celu z jednej strony walczyć z dezinformacją w serwisie, a z drugiej – zapewniać użytkownikom przestrzeń do swobodnego wyrażania opinii, jeśli te są zgodne z obowiązującymi zasadami. (ap)

Źródło:

polska.googleblog.com, Zarządzanie szkodliwymi treściami na YouTube dotyczącymi szczepionek, 29.09.2021
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin