.

 

YouTube wprowadza zmiany dla nastolatków

dodano: 
03.11.2023
komentarzy: 
0

YouTube w listopadzie 2023 roku poinformował na swoim blogu o wprowadzeniu nowych partnerstw z ekspertami ds. młodzieży, rodzicielstwa i zdrowia psychicznego oraz aktualizacji produktów, które mają na celu lepiej zaspokoić potrzeby młodych ludzi. Serwis chce pomóc nastolatkom w realizacji ich indywidualnych zainteresowań, jednocześnie dbając o ich bezpieczeństwo, prywatność i dobre samopoczucie. 

Komitet Doradczy ds. Młodzieży i Rodzin, z którym YouTube współpracuje od lat, doradzał platformie w zakresie wpływu, jaki mają na nastolatków konsumowane treści. Młodzi ludzie są bowiem bardziej niż dorośli skłonni do kształtowania negatywnych przekonań na swój temat, gdy widzą powtarzające się wiadomości o idealnych standardach. Informacje te skłoniły serwis do opracowania zabezpieczeń dla rekomendacji treści dla nastolatków, jednocześnie nadal pozwalając im na odkrywanie tematów, którymi się interesują.

Zidentyfikowano kategorie, które mogą być problematyczne, jeśli są oglądane wielokrotnie. Należą do nich m.in. treści porównujące cechy fizyczne i idealizujące niektóre typy nad innymi, idealizujące określone poziomy sprawności lub masy ciała czy pokazujące agresję społeczną. Nowe zabezpieczenia zostały już wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, a w przyszłym roku mają pojawiać się w kolejnych krajach. 

YouTube ulepszył też dostępne od 2018 roku przypomnienia o przerwach i porach snu. Zostały zmienione w taki sposób, aby były bardziej widoczne wizualnie i pojawiały się częściej, szczególnie użytkownikom poniżej 18 roku życia. Według domyślnych ustawień mają wyświetlać się co 60 minut. Możliwe jest jednak dostosowanie czasu do własnych preferencji. 

Rozszerzono także panele zasobów kryzysowych. Kiedy użytkownicy zdecydują się na wyszukiwanie określonych zapytań związanych z samobójstwem, samookaleczeniem i zaburzeniami odżywiania, pojawi się całostronicowy komunikat, który zaprezentuje zewnętrzne infolinie kryzysowe oraz pokaże wyszukiwania na takie tematy jak „współczucie dla siebie” lub „ćwiczenia uziemiające”. 

Serwis współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Common Sense Networks w celu opracowania publicznych, ogólnobranżowych zasobów związanych z nastolatkami i dobrostanem w internecie. YouTube planuje stworzyć nowe treści edukacyjne dla rodziców i nastolatków, które pomogą w rozmowach na temat odpowiedzialnego tworzenia filmów w internecie. Znajdą się tam m.in. wskazówki dotyczące rozwijania bezpiecznych nawyków czy podejścia do komentarzy i innych interakcji w internecie. 

Platforma wspiera WHO i British Medical Journal podczas opracowywania wytycznych dotyczących definiowania odpowiednich rozwojowo treści, które dotyczą zdrowia psychicznego nastolatków oraz badania strategii podsuwania młodym ludziom treści na ten temat w internecie. (ao)

Źródło:

blog.youtube, Continued support for teen wellbeing and mental health on YouTube, 2.11.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin