.

 

YouTube zapowiada zmiany. Chce sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem AI

dodano: 
15.11.2023
komentarzy: 
0

14 listopada 2023 roku YouTube poinformował o wprowadzeniu zmian, które mają chronić społeczność przed zagrożeniami związanymi z coraz szerszym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W komunikacie opublikowanym na blogu serwisu przekazano także, że to dopiero początek działań mających na celu opracowanie nowego podejścia. Będą one modyfikowane wraz z rozwojem sytuacji.

Serwis w najbliższych miesiącach położy m.in. nacisk na to, by widzowie byli informowani o tym, że treści zostały wygenerowane przez AI. Od twórców wymagane będzie powiadamianie odbiorców, że publikowane treści, mimo wiarygodnego wyglądu, są zmodyfikowane lub sztucznie wygenerowane. Jest to ważne szczególnie w odniesieniu do wrażliwych treści, dotyczących m.in. wyborów, trwających konfliktów, kryzysów w zakresie zdrowia publicznego czy urzędników państwowych. Twórcy, którzy nie będą stosować się do nowych zasad, mogą spodziewać się usunięcia treści, zawieszenia w programie partnerskim YouTube'a lub innych kar. 

Widzowie będą informowani o treściach zmodyfikowanych lub wygenerowanych przez AI za pomocą nowej etykiety w panelu z opisem. W przypadku treści dotyczących kontrowersyjnych tematów serwis zamierza szczególnie eksponować etykietę w panelu. Jeśli jednak materiał będzie naruszać wytyczne dla społeczności, zostanie usunięty z platformy bez względu na to, czy został oznaczony etykietą.

YouTube umożliwi także – w ramach procedury składania skargi – przesyłanie próśb o usunięcie treści wygenerowanych przez AI lub sztucznie zmanipulowanych w inny sposób, które stwarzają pozory ukazywania prawdziwej osoby w sposób możliwy do zidentyfikowania. Podczas oceny skargi analizowane będzie m.in. to, czy dany materiał jest parodią lub satyrą, czy osoba zgłaszająca rzeczywiście może zostać rozpoznana oraz czy w filmie przedstawiona jest osoba znana lub będąca urzędnikiem państwowym. 

Partnerzy muzyczni również będą mogli zgłaszać prośby o usunięcie wygenerowanych przez sztuczną inteligencję treści muzycznych. Będą one sprawdzane m.in. pod kątem tego, czy dany film zawiera krytykę lub analizę występujących w nim syntetycznych wokali lub reportaż na ich temat. 

YouTube przekazał, że korzysta zarówno z technologii systemów uczących się, jak i pomocy ludzi do egzekwowania wytycznych dla społeczności, a użycie AI zwiększa szybkość i dokładność systemów moderowania treści. (ao)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin