Z zagranicy

dodano: 
22.06.2006
komentarzy: 
0

Nowe badanie ujawnia stopień wiarygodności mediów
BtoB Online przytacza wyniki najnowszego badania wiarygodności mediów. Według sondażu PRWeek/ Manning Selvage & Lee przeprowadzonego przez Millward Brown prawie połowa specjalistów ds. marketingu przyznało się do tego, że zapłaciło za wydanie (24%) lub wyemitowanie (9%) newsa, lub za jedno i drugie (15,8%). Dodatkowo 45,6% respondentów, które zaprzeczyło takim praktykom, nie wykluczało tego, że będzie to robić w przyszłości. Mark Hass, CEO firmy Manning Selvage & Lee stwierdził, że wyniki badania podważają wiarygodność mediów zarówno dla PR-owców, jak i dla konsumentów. „Jeśli ludzie i firmy z dużymi budżetami mogą kupić historię, to przeczy to pojęciu obiektywnych, filtrujących zbędne informacje, mediów.(…) Dobra informacja powinna zarobić sama na siebie”- zauważył. Coroczne badanie, przeprowadzane po raz czwarty, objęło 266 szefów marketingu w USA.

Navarro Valls nie będzie rzecznikiem Watykanu
Jak donosi Gazeta Wyborcza, Joaquin Navarro Valls rezygnuje z funkcji rzecznika prasowego Watykanu. O swoich planach poinformował 17 czerwca w wywiadzie dla włoskiej telewizji La 7. „Po wielu latach, może zbyt wielu, dobrze zrobiłaby mi zmiana. Jednakże towarzyszenie Benedyktowi XVI w pierwszym roku było czymś nadzwyczajnym” -powiedział. Jeszcze nie jest pewne, kto zajmie jego miejsce. Nieoficjalnie wiadomo tylko tyle, że nowym rzecznikiem Watykanu zostanie ksiądz. Jak podaje włoska agencja ANSA, 69-letni Navarro Valls odejdzie ze stanowiska po lipcowej pielgrzymce papieża do Hiszpanii. Joaquin Navarro Valls po zakończeniu pełnienia obowiązków dla Watykanu zamierza zostać we Włoszech. Jak powiedział dla włoskiego pisma La Stampa, najbardziej pamiętnymi momentami w czasie pontyfikatu Jana Pawła II było dla niego spotkanie z Michaiłem Gorbaczowem i matką Teresą z Kalkuty.

Badania czy intuicja
The Financial Times zamieścił artykuł poświęcony tematowi badań skuteczności działań PR. Autor materiału, Clare Dowdy, zwraca uwagę, że obecne próby zmierzenia wpływu działań PR na zmianę postaw konsumentów, czy szerzej, odbiorców staje się coraz bardziej wysublimowane. Po okresie traktowania PR jak gorszego i mniej znaczącego rodzeństwa reklamy i marketingu, dziedzina ta staje się coraz silniej doceniana przez przedsiębiorstwa i korporacje. Proces ten wymaga od osób zajmujących się PR-em wypracowania metod mierzenia efektywności ich pracy.
Jak pisze autor, agencje obecnie częściej starają się pokazać swoim klientom nie tylko ile publikacji w mediach spowodowały ich działania, ale przede wszystkim, jak wpłynęły one na postawy ich odbiorców. Autor przytacza też sposób mierzenia efektywności PR, tzw. AVE (advertising value equivalent), dzięki któremu można określić, o ile tańsze jest umieszczenie danej informacji w mediach dzięki PR, bez konieczności kupowania reklamy. Dowdy przedstawia także jeszcze inne podejście do tego problemu. Jego zdaniem wielu firmom wystarcza intuicja, nie potrzebują „twardych” badań, a jedynie przeczucie pozwala im określić, czy działania PR są skuteczne czy nie.

Dotrzeć do lokalnych mediów
Największą liczbę publikacji w mediach przynoszą informacje prasowe związane z marketingiem zaangażowanym społecznie, wynika z badań przeprowadzonych przez eNR Services. Zostały one ogłoszone 13 czerwca w czasie Cause Marketing Forum w Nowym Jorku. Wyniki badań wskazują, że media są bardzo zainteresowane nowościami, szczególnie jeśli dotyczą one działalności charytatywnej lokalnych przedsiębiorców oraz społecznie zaangażowanych wydarzeń. Badanie przeprowadzone przez eNR Services objęło 461 lokalnych projektów PR, które były prowadzone przez więcej niż 100 różnych firm i marek. Każdy z projektów był badany pod kątem liczby informacji prasowych wysyłanych do dziennikarzy oraz liczby publikacji, które powstały na ich podstawie.
Kategorie informacji prasowych wzięte pod uwagę w badaniu to: społeczne zaangażowanie i działalność społeczna, wprowadzenie nowych produktów i usług, new business, rekomendacje, nagrody, wydarzenia, informacje dotyczące trendów oraz informacje zawierające wskazówki i porady. Informacje dotyczące wyników finansowych i kryzysów, nie zostały wzięte pod uwagę. „Badania pokazują, że docieranie do lokalnych mediów jest bardzo efektywną strategią promocji społecznego zaangażowania firmy. Prawie wszystkie tego typu wydarzenia są lokalne, (…) nic więc dziwnego, że także PR powinien mieć wymiar lokalny” – mówi Chris McTague, director of PR Applications w eNR. Badanie wykazało, że tylko 11% z 461 projektów związanych było z CRM. Jednakże ich skuteczność, mierzona liczbą publikacji, wyniosła więcej niż 34%. McTague zachęcił organizacje pozarządowe i firmy do przykładania jak największej uwagi do rozprzestrzeniania informacji wśród lokalnych mediów.

Standardy CSR
Międzynarodowa Organizacja Standaryzacji (International Organization for Standardization) informuje o wzroście aktywności przedsiębiorstw na polu działalności CSR. Na spotkaniu plenarnym ISO Working Group on Social Responsibility (WG SR), które odbyło się w dniach 15-19 maja w Lizbonie poruszano kwestię rozwoju CSR w organizacjach oraz o potrzebie określania standardów takiej działalności. ISO 26000 będą mogły uzyskać organizacje różnego typu, reprezentujące zarówno sektor państwowy, jak i prywatny, w różnych rejonach świata. ISO 26000 będzie miał w dużym stopniu charakter przewodnika zawierającego wskazówki dla przedsiębiorstw, które chcą wkroczyć na ścieżkę CSR. W mniejszym stopniu będzie zbiorem wymagań i zastrzeżeń.
Prace nad ISO 26000 prowadzą reprezentanci świata przemysłu, rządu, nauki, konsumentów i organizacji pozarządowych. Dodatkowo podjęto wysiłki, aby wśród uczestników prac zachować równowagę ze względu na uwarunkowania geograficzne, a także płeć. ISO 26000 ma powstać na fundamentach najlepszych praktyk CSR rozwijanych dotąd przez firmy, organizacje rządowe i pozarządowe. Publikacja pełnej wersji planowana jest na pierwszy kwartał 2009 roku. Więcej informacji www.iso.org/sr

Jak tworzyć newsy i kontrolować informacje?
Najnowsza książka eksperta PR-u, Davida Hendersona „Making News: A Straight-Shooting Guide to Media Relations” prezentuje techniki tworzenia wiadomości i kontrolowania ich w mediach - dla organizacji, klienta czy na własny użytek. Henderson dostarcza wartościowych wskazówek, spostrzeżeń ze swojego PR-owskiego i dziennikarskiego doświadczenia (był korespondentem CBN News) oraz doświadczenia ponad 100 innych wiodących dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jego książka ma pokazać, jak zdobyć szczyty dzięki znajomości najnowszych trendów w mediach. Pozycja ta jest spojrzeniem na siły wywołujące zmiany w biznesie mass mediów, zwraca uwagę na właściwe podejście w kontaktach z dziennikarzami i potrzebę świadomości tego, czego potrzebują oni do swoich historii.
Zasadnicze wskazówki dla PR-owców uwzględniają to jak:
- upewniać się, że informacja zostanie wybrana na newsa dnia,
- zyskiwać wiarygodność i osiągać efektywny nakład,
- komunikować się lepiej z reporterami, edytorami i producentami,
- wykorzystywać media do zbudowania wyróżniającego się wizerunku marki.
Henderson zastanawia się też nad skutecznością blogów, podcastów i newsroomów na stronach internetowych oraz nad tym, które z tych kanałów są rzeczywistym narzędziem w pracy PR-owca, a które przemijającą modą. Pyta on także o skuteczność tradycyjnych metod, takich jak konferencje i wysyłanie informacji prasowych.

Złote kowadło dla Prezesa Golin Harris International
Al Golin, Prezes Zarządu globalnej firmy public relations Golin Harris International, został uhonorowany nagrodą Gold Anvil. Gold Anvil to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez PRSA (The Public Relations Society of America). Nagrodą honorowani są praktycy public relations, mający wyróżniający się wkład w rozwój tej profesji.

Źródło:

Źródła: BtoB online, www.davidhenderson.com, www.csrwire.com, www.bulldogreporter.com, gazeta.pl, The Financial Times
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin