Zagraniczne podręczniki promują zacofaną Polskę

dodano: 
18.08.2011
komentarzy: 
0

Polska jako „chory człowiek Europy” z mało wydajnym rolnictwem i sprzedajną władzą, krowami zaprzęgniętymi do wozu i dymiącymi kominami Nowej Huty z podpisem: „Czy kraj z takim podejściem do ekologii nadaje się do Unii?” – oto wiedza o Polsce, którą 60 milionów europejskich uczniów czerpie z podręczników szkolnych. Eksperci raportują do MSZ, a polskie władze nic z tym nie robią.

„Jesteśmy pokazywani jako bojownicy i ofiary wojen, prześladowań i nieudanych powstań narodowych” – twierdzi prof. Suchoński na łamach Gazeta.pl. Ekspert MEN ds. podręczników historii i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Dydaktyków Historii zbadał materiały naukowe na temat Polski serwowane uczniom za granicą. W brytyjskim podręczniku „History in the Making” z 2002 r. czytamy: „W Polsce rolnictwo jest bardzo zacofane. Widuje się na polach konie i wozy drabiniaste. Bardzo rzadko używa się maszyn. Takie rolnictwo nie może być wydajne”. „Anarchia, liberum veto, tron można tam sobie było kupić za łapówkę. Czy to są cechy stałe?” – to retoryczne pytanie znalazło się z kolei w wyspiarskim „A History of Civilisation” z 2001 r. Zdjęcie dymiących kominów Nowej Huty z adnotacją: „Czy kraj z takim podejściem do ekologii nadaje się do Unii?” mamy za to w niemieckiej publikacji z 2002 roku, traktującej o krajach kandydujących wówczas do UE.

Zdaniem Suchońskiego to efekt naszych wieloletnich zaniedbań – ani politycy, ani historycy nie biorą udziału w pracach nad europejskimi podręcznikami. „Inaczej niż Niemcy, Francuzi czy Włosi, którzy propagują swoje historyczne sukcesy, my obnosimy się ciągle z wątkiem martyrologicznym. Nawet w Parlamencie Europejskim potrafimy tylko o Katyniu czy Smoleńsku robić wystawy. O naszych sukcesach – cisza” - dodaje. Raport Suchońskiego trafił także do MEN, Ministerstwa Kultury i do polskich placówek dyplomatycznych. W MSZ powstała specjalna grupa, która ma zająć się sprawą. (es)

Źródło:

Gazeta.pl, Polak z krzywą gębą, Beata Labutin, 18.08.2011
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin