Zwycięstwo Wyborczej i rekord RMF FM

dodano: 
10.04.2008
komentarzy: 
0

Gazeta Wyborcza zdetronizowała Dziennik, a stacja RMF FM wyprzedziła TVN24 – takie wyniki prezentuje Instytut Monitorowania Mediów w lutowym raporcie „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. W zestawieniu znalazły się także trzy tygodniki opinii, a dominującymi tematami powołań były nieprawidłowości w funkcjonowaniu służb specjalnych oraz zagłuszanie telefonów pielęgniarek. Gazeta Wyborcza, cytowana 996 razy, została liderem po ponad rocznej przerwie. Swój sukces zawdzięcza powołaniom innych mediów na publikacje dotyczące nieprawidłowości w służbach specjalnych, polityki polskiej oraz ekonomii, rynku i finansów. Dotychczasowy zwycięzca – Dziennik – spadł na trzecie miejsce (cytowany 857 razy), ale najczęściej cytowany artykuł w lutym pochodzi właśnie z Dziennika. Na publikację Anny Marszałek „Jak Macierewicz rozbił kontrwywiad” inne media powoływały się 163 razy. Drugie miejsce na podium należy do Rzeczpospolitej, której wynik to 945 powołań.

Ranking lutowy przynosi zaskakujące zmiany. Na czwarte miejsce powrócił tygodnik Wprost, cytowany 400 razy. Stacja TVN24 spadła z czwartej pozycji na szóstą (353 powołania). Lepszy wynik od TVN24 osiągnęła stacja RMF FM (piąte miejsce, 393), pozostawiając daleko w tyle pozostałe rozgłośnie radiowe. Taki rezultat RMF FM zawdzięcza doniesieniom na temat podpisania przez byłego premiera decyzji w sprawie zagłuszania pielęgniarek podczas protestu pod Kancelarią Premiera. Kolejna w rankingu stacja – Radio ZET – było cytowane 227 razy.

Dziennik Polska zajął 9. miejsce z wynikiem 209 powołań. Z tygodników opinii oprócz Wprost w zestawieniu znalazły się Newsweek (207 powołań, 10. miejsce) i Polityka (134, 13. miejsce). Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl osiągnął lepszy wynik niż w styczniu, ale nie uchroniło go to przed spadkiem na 11. miejsce (183 cytowania). Super Express tak samo jak w styczniu zajmuje 12. lokatę z wynikiem 155 powołań. Podobnie jak w zeszłym miesiącu Fakt nie znalazł się w pierwszej piętnastce. Zestawienie zamykają dzienniki biznesowo-ekonomiczne. Gazeta Prawna była cytowana przez inne media 134 razy (wynik ex aequo z tygodnikiem Polityka), a Puls Biznesu - 117 (15. miejsce).

Po dwóch miesiącach królowania w mediach tematyki związanej z ekonomią, rynkiem i finansami na prowadzenie wraca polityka polska. W lutym wśród szczegółowych tematów powołań dominowały: nieprawidłowości w funkcjonowaniu służb specjalnych, ustalenia w sprawie zagłuszania pielęgniarek podczas protestu przed Kancelarią Premiera, postępy w śledztwie w sprawie strzelaniny w Afganistanie z udziałem polskich żołnierzy, możliwość zainstalowania na terenie Polski tarczy antyrakietowej, szczegóły afery gazowej, wypadek wojskowego samolotu CASA, kontrowersje w sprawie WSI oraz śledztwo dotyczące samobójstwa B. Blidy.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłym miesiącu - z woj. mazowieckiego („Życie Warszawy”, 66), śląskiego („Polska Dziennik Zachodni”, 21) oraz małopolskiego, w którym wynik 15 powołań zapewnił remis Polsce Gazecie Krakowskiej i Dziennikowi Polskiemu.

Od 1 do 29 lutego na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 8742 przekazy mediowe. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 10805 razy, z czego 7467 publikacji (prasowych, radiowych i telewizyjnych) nie miało charakteru przeglądu prasy. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami. Raport lutowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin