5 sposobów na bardziej ekologiczne eventy

dodano: 
20.04.2023

Autor:

Weronika Czaplewska, Envirly
komentarzy: 
0

Organizacja konferencji, festiwali i koncertów jest zwykle związana z intensywnym zużyciem energii i wykorzystaniem dużej ilości surowców. Wiele wydarzeń przyciąga dziesiątki, a czasem nawet setki tysięcy uczestników, co oznacza, że ​​mogą one mieć znaczący wpływ na środowisko naturalne. Co zrobić, by takie wydarzenia były bardziej eko?  

Ślad węglowy to kluczowa miara emisji gazów cieplarnianych, która określa wpływ produktów, usług, firm i eventów na środowisko. Jego pomiar jest niezbędny do zrozumienia działalności człowieka na zmiany klimatu. Organizacja wydarzeń wiąże się z wysoką emisją gazów cieplarnianych, co jest głównie spowodowane ruchem ulicznym, produkcją energii i generowaniem odpadów. W trosce o wizerunek firmy oraz finanse organizatorzy eventów powinni działać odpowiedzialnie i zrównoważenie, minimalizując negatywny wpływ  na środowisko.

Oto kilka sposobów, jak można to zrobić:

1. Zdigitalizuj swój event

Sposobem na zmniejszenie śladu węglowego podczas organizacji wydarzeń jest oferowanie międzynarodowym gościom możliwości udziału w evencie zdalnie, aby uniknąć podróży samolotem. To czynnik, który zazwyczaj najmocniej wpływa na całościowy ślad węglowy wydarzenia. Jeśli organizatorzy zdecydują się na przygotowanie eventu offline, powinni pamiętać o tym, żeby miejsce spotkania było dobrze skomunikowane pod względem transportu miejskiego. Dodatkowo, chcąc działać zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, organizatorzy powinni korzystać z lokalnych usług. Jeżeli na wydarzenie organizowane w Warszawie zapraszamy do współpracy ekipę techniczną z Krakowa, ślad węglowy będzie znacznie większy niż w przypadku współpracy z firmą z okolic – szczególnie przy dużych eventach, gdzie potrzebujemy większego wsparcia od zewnętrznych podwykonawców.

2. Zrezygnuj z papierowych zaproszeń

Rezygnacja z papierowych zaproszeń i innych form tradycyjnej korespondencji jest jednym ze sposobów na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych związanych z organizacją imprez. Obecnie, w dobie cyfrowej, istnieją narzędzia i platformy, które umożliwiają korespondencyjną dystrybucję informacji. Zaproszenia można wysyłać e-mailem, a aktualizacje wydarzeń publikować na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Dodatkowo warto zadbać o to, aby podczas prezentacji wykorzystano takie technologie jak ekrany projekcyjne czy aplikacje mobilne, które pozwolą na przekazanie informacji bez wykorzystywania papieru. 

3. Postaw na energooszczędne oświetlenie

Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów podczas organizacji imprez. Przy wyborze miejsca zwróć uwagę, czy zastosowano w nim oświetlenie LED, które jest bardziej energooszczędne i wydajne niż tradycyjne źródła światła, co oznacza, że ​​do osiągnięcia tego samego poziomu jasności potrzeba mniej energii elektrycznej. Każda zamiana tradycyjnej żarówki halogenowej na LED pozwala rocznie zaoszczędzić ok. 5 kg emisji dwutlenku węgla[1]. Dlatego zastosowanie takiego oświetlenia może znacznie zmniejszyć ślad węglowy imprezy. Dodatkowo, warto  zwrócić uwagę na to, jakie oświetlenie jest potrzebne podczas wydarzenia. W większych przestrzeniach, takich jak sale wystawowe czy koncertowe, oświetlenie sceniczne może stanowić źródło znaczącej części całkowitej ilości wytworzonych przez event gazów cieplarnianych. 

4. Wybierz zrównoważone żywienie

Kolejnym krokiem, który warto podjąć, aby zadbać o środowisko podczas organizowania eventów, jest przygotowywanie posiłków w sposób zrównoważony. Oznacza to korzystanie z produktów sezonowych, lokalnych i ekologicznych, które generują mniejszy wpływ na środowisko niż produkty importowane z dalekich krajów. Wykorzystanie ich nie tylko redukuje ślad węglowy eventu, ale również wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie gości, którzy otrzymują smaczne i wartościowe dania.

Zwracanie uwagi na aspekty zrównoważonego żywienia podczas organizowania eventów jest ważne nie tylko z powodu wpływu na środowisko, lecz także z powodu zwiększającej się świadomości społecznej na temat zdrowia i dobrego samopoczucia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak jest to ważne oraz jakie korzyści przynosi dla naszego organizmu. Dlatego oferowanie posiłków przygotowanych w sposób zrównoważony może być dodatkowym atutem eventu i przyciągać większą liczbę gości.

5. Używaj recyklingowych materiałów

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jakie produkty konsumuje, a także na to, jak są one oferowane. Podczas gdy jakość i wartość proponowanych dań są ważne, coraz większą rolę odgrywa sposób, w jaki są one podawane. Organizatorzy wydarzeń mają możliwość wprowadzenia zmian w sposobie serwowania jedzenia, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Zamiast korzystać z jednorazowych talerzy, sztućców i szklanek, warto zdecydować się na naczynia wielokrotnego użytku. Taki sposób serwowania posiłków i napojów jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ ogranicza ilość odpadów generowanych podczas eventu. 

Weronika Czaplewska, CSO Envirly – zawodowo pomaga biznesom na drodze do zeroemisyjności i zrównoważonego rozwoju. Jest pomysłodawczynią i wiceprezeską Envirly, platformy webowej wspierającej firmy w zielonej transformacji. Ukończyła ekonomię i matematykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz ekonomię i filozofię na London School of Economics. Pro bono działa w fundacji Quantfin.

[1] energysavingtrust.org.uk, Getting the best out of your LED lighting, 20.05.2020

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin