Nie naganianie, a raportowanie... czyli kilka słów o komunikacji za pomocą raportów rynkowych

dodano: 
02.08.2011
komentarzy: 
2

Rzadko która branża produkuje tak wiele różnego rodzaju opracowań, analiz czy raportów, co branża nieruchomości. Obecnie na rynku pojawia się cyklicznie kilka raportów mieszkaniowych, których autorami są serwisy ogłoszeniowe, agencje nieruchomości lub firmy specjalizujące się w doradztwie na rynku nieruchomości i pośrednictwie kredytowym. W działalności PR-owej tego typu publikacje są istotnym narzędziem budowania świadomości marki i wizerunku firmy.

Dlaczego raporty?

Przedstawiciele branży nieruchomości, jeśli tylko opracowują własne strategie marketingowe czy PR-owe, biorą pod uwagę fakt, że odbiorcami ich produktów (deweloperzy) czy usług (agencje nieruchomości, pośrednicy kredytowi) są w większości klienci, którzy dokonują jednej z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Decyzją tą jest zakup mieszkania i wybór oferty kredytowej (zobowiązanie na min. 30 lat). Statystyczny Polak zmienia mieszkanie raz w życiu.  Szanse, że trafi ponownie do tej samej agencji czy tego samego dewelopera są raczej niewielkie. Jednak incydentalność zakupów nie stoi wcale na przeszkodzie decyzji o rozpoczęciu publikowania raportów.

W przypadku zakupu nieruchomości proces decyzyjny i dojrzewanie myśli o transakcji trwa dłużej niż przy jakimkolwiek innym produkcie. Część tego czasu potencjalni klienci poświęcają  na weryfikację i dobór wiarygodnych partnerów na rynku, którzy będą uczestniczyć w procesie transakcyjnym. I choć w branży pokutuje przeświadczenie, że klienci podążają nie za firmą, a za konkretną ofertą, to znaczenie marki, jej znajomość, prestiż, wiarygodność są podstawą decyzji klientów – a w dalszej kolejności inwestorów. Wszelkiego rodzaju raporty, analizy i opracowania branżowe, oprócz niewątpliwie ważnego celu informacyjnego i edukacyjnego, mają na celu ukształtowanie wizerunku autora jako solidnego, kompetentnego i wartościowego partnera na rynku.

Raport nie dla każdego

Komunikacja z wykorzystaniem cyklicznych raportów rynkowych wymaga od przedsiębiorstwa spełnienia kilku niezbędnych warunków. Pierwszy to dane. Tylko i aż. Tu zazwyczaj kończą się możliwości wielu firm. O ile zdobycie wiarygodnych danych z rynków finansowych (np. oprocentowanie kredytów hipotecznych) nie sprawia większych problemów, to już na rynku mieszkaniowym nieliczne firmy są w stanie zebrać, opracować i przedstawić  dane ofertowe i transakcyjne. Jednak to nie wszystko. Kolejną kwestią jest warsztat i twórcy raportu. Tematyczne opracowania czy informacje prasowe można zlecić na zewnątrz, ale opracowanie raportu zazwyczaj powierzane jest specjalistom, których doświadczenie pozwala na stworzenie odpowiedniej metodologii i którzy będą odpowiedzialni za poziom merytoryczny przekazywanych treści. Nie bez znaczenia jest też dobór tematyczny raportu, który spowodowałby wniesienie nowych treści i obserwacji w dotychczasowe badanie tematyki. Powielanie starych schematów sprawi, że kolejny raport przejdzie niezauważony na rynku.

Naganiacze i analitycy

Ciemną stroną publikacji raportów rynkowych jest utożsamianie ich z „naganiactwem”. Określenie to pokutuje nadal w komentarzach internautów, którzy niezależnie od treści i wniosków analizy łączą aktywność raportową firmy z próbą kształtowania niewłaściwego obrazu rynku w celu realizacji własnych korzyści biznesowych. Brak zaufania do branży  ma swoje podłoże w opracowaniach i komentarzach z okresu boomu na rynku, kiedy nieruchomości stały się tematem numer 1, a prognozy kształtowania się cen (nie zawsze prawidłowe) stały u podstaw decyzji inwestycyjnych wielu Polaków. Obecne opracowania najczęściej nie zawierają już próby prognozowania sytuacji na rynku, a jeśli już – próby te są znacznie bardziej wyważone niż w przypadku wypowiedzi sprzed kilku lat.

Z pozycji eksperta

Raporty rynkowe są dla osób, planujących przeprowadzenie transakcji na rynku nieruchomości, źródłem informacji o stanie rynku. Pozwalają na zweryfikowanie własnej wiedzy i porównanie z wynikami analiz będących odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji  na rynku. Dla autorów analiz pełnią znaczącą rolę w kształtowaniu wizerunku marki. Samo funkcjonowanie w świadomości odbiorców jako autor raportu, będącego źródłem kolejnych opracowań w mediach, pozwala na pozycjonowanie firmy jako kompetentnego partnera na rynku. A to z kolei ma znacznie nie tylko dla potencjalnych odbiorców produktów czy usług, ale całego otoczenia biznesowego z inwestorami łącznie.

komentarzy:
2

Komentarze

(2)
Dodaj komentarz
02.08.2011
10:44:43
życzliwy
(02.08.2011 10:44:43)
Zgadzam się z autorem w kwestii potrzeby tworzenia wiarygodnych raportów i analiz rynkowych. Innych nie ma sensu tworzyć. Myślę, że podobne obserwacje mają przedstawiciele innych branż, które także tworzą różnego rodzaju raporty i analizy, np. IT. Jedna kwestia zawsze pozostaje niezmienna, niezależnie od branży - wiarygodność i rzetelność danych oraz ciekawe wnioski.
02.08.2011
10:08:52
Stomper
(02.08.2011 10:08:52)
Nieruchomości to jednak niezła egzotyka. Trzeba nieźle znać branżę. Dobrze, że moi klienci nie wymagają od nas pisania raportów, bo byłaby lipa :)
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin