.

#Cyberstrażnik PKO Banku Polskiego czuwa w sieci

dodano: 
23.09.2016

Rodzaj:

case'y agencji

Firma:

PKO Bank Polski/Mint Media

Grupa docelowa: Internauci posiadający konta w serwisach społecznościowych

„Ochrona danych osobowych, loginów i haseł jest równie ważna, jak ochrona plastikowych dokumentów, które nosimy w portfelu. Czujemy się odpowiedzialni za edukację klientów w tym zakresie. Jako nowoczesna organizacja postawiliśmy na komunikację w mediach społecznościach realizując projekt #Cyberstrażnik. W ramach akcji wykorzystaliśmy kilka popularnych narzędzi do monitoringu Internetu w poszukiwaniu treści zawierających dane osobowe – takich jak fotografie kart płatniczych, dokumentów i świadectw maturalnych. Po ich odnalezieniu #Cyberstrażnik przestrzegał internautów przed możliwymi konsekwencjami udostępniania tego rodzaju informacji i kierował nieostrożnych do materiałów edukacyjnych na ten temat na portalu bankomania.pkobp.pl” – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej w PKO Banku Polskim.

Sytuacja wyjściowa:

Fakt: oszuści przechwytują dane z portali społecznościowych, by popełniać przestępstwa.

Zdjęcia kart płatniczych, dowodów osobistych i mandatów na co dzień pojawiają się w sieci. Niestety udostępnienie prywatnych informacji o sobie za pośrednictwem internetu może powodować wiele przykrych konsekwencji. #Cyberstrażnik PKO Banku Polskiego czuwa i przestrzega nieostrożnych przed ryzykiem ujawniania swoich danych osobowych. W wakacje interweniował blisko 100 razy, wskazując internautom podstawowe zasady internetowego bhp.

Cel projektu:

Zauważyliśmy, że internauci rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak cenne są ich dane osobowe. Chętnie publikują zdjęcia, chwalą się dopiero co otrzymanym prawem jazdy. Nie wszyscy wiedzą, że treści które udostępniamy, docierają nie tylko do naszych znajomych, ale także do oszustów, którzy nie zawahają się użyć zdobytych w ten sposób informacji. Cel projektu to w tym kontekście edukacja z zakresu internetowego bhp i wskazywanie zachowań potencjalnie niebezpiecznych.

Akcja #Cyberstrażnik dopełnia do tej pory prowadzone przez PKO Bank Polski działania z zakresu bezpiecznego korzystania z internetu i bankowości elektronicznej. Systematycznie edukujemy klientów w mediach społecznosciowych. Na naszym portalu www.bankomania.pkobp.pl stworzyliśmy zakładkę „Bezpieczeństwo”. Regularnie współpracujemy w tym zakresie z mediami zewnętrznymi.

Opis projektu:

Dzięki codziennemu monitoringowi internetu #Cyberstrażnik namierzał potencjalnie niebezpieczne treści i zdjęcia. Po ich odnalezieniu informował internautów o możliwych zagrożeniach wynikających z udostępniania swoich danych osobowych. Akcję #Cyberstrażnik dopełniała komunikacja poprzez portal www.bankomania.pkobp.pl, na którym cyklicznie ukazywały się materiały dotyczące bezpieczeństwa, a także działania realizowane za pośrednictwem profilu PKO Banku Polskiego na Facebooku. Dzięki temu reagowaliśmy na aktywność klientów obecnych w mediach społecznościowych, w czasie rzeczywistym spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa pozwalające na zachowanie tajemnicy bankowej i danych osobowych klientów.

Raport #Cyberstrażnika:

W dzisiejszych czasach informacje są cenniejsze niż kiedykolwiek. Dotyczy to także naszych danych osobowych. Jednak wiele osób udostępnia je w mediach społecznościowych. Tymczasem są one bezcenne nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnych przestępców. Rzeczywistość internetowa często daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Poszczególne dane publikowane oddzielnie nie mają większego znaczenia, ale razem mogą zostać wykorzystane przez oszustów. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Młodsze pokolenie internautów za pośrednictwem serwisu Instagram chętnie chwaliło się zdobytym prawem jazdy, właśnie otrzymanym dokumentem tożsamości lub „wlepionym” mandatem. Wśród młodzieży często powracały też zdjęcia świadectw dojrzałości. Na Facebooku natomiast internauci dzielili się fotografiami odnalezionych kart płatniczych i dowodów osobistych. Ze zdjęć łatwo odczytamy PESEL, adres, a często nawet wzór podpisu właściciela dokumentów. Takie dane nigdy nie powinny być widoczne dla osób trzecich. „#Cyberstrażnik edukuje w taki sposób, aby korzystać z możliwości współczesnego internetu rozsądnie. W kampanii wykorzystaliśmy to, co jest istotą mediów społecznościowych – rozmowę. Internauci publikowali treści, my na nie reagowaliśmy. Dokładnie o to chodzi w social mediach. To nie jest kampania, to pomaganie ludziom!” – mówi Marcin Żukowski z Mint Media.

Efekty:

Zmonitorowano ponad 7 tysięcy różnego rodzaju treści – także graficznych. Około 350 dotyczyło potencjalnie niebezpiecznych sytuacji – publikacji danych osobowych lub kradzieży  dokumentów. Ogółem #Cyberstrażnik podjął blisko 100 skutecznych interwencji. Za każdym razem indywidualnie doradzając, co zrobić w danej sytuacji i kiedy najbezpieczniej będzie po prostu usunąć wpis lub zastrzec dokumenty.

Przy zasięgu całości kampanii do 2 mln użytkowników treści dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci były szeroko komentowane przez internautów. Dzięki temu artykuły z portalu Bankomania oraz interwencje #Cyberstrażnika zostały udostępnione blisko 1000 razy. Co ważne, #Cyberstrażnik dotarł do młodego pokolenia internautów. Podążając za jego radami, wiele osób usunęło niebezpieczne dla nich wpisy.

Materiały edukacyjne udostępnione internatuom:

Materiały z portalu Bankomania:

https://bankomania.pkobp.pl/bankofinanse/bezpieczenstwo/twoje-dane-sa-cenniejsze-niz-myslisz-chron-je/

https://bankomania.pkobp.pl/bankofinanse/bezpieczenstwo/cyberstraznik-pko-banku-polskiego-dziala-w-sieci/

https://bankomania.pkobp.pl/bankofinanse/bezpieczenstwo/raport-cyberstraznika-jakie-dane-najczesciej-ujawniamy-w-sieci/

https://bankomania.pkobp.pl/bankofinanse/bezpieczenstwo/contact-center-radzi-chroncie-swoja-prywatnosc-w-sieci/

Dedykowane treści na FB:

https://www.facebook.com/PKOBankPolski/posts/1255181814504068

https://www.facebook.com/PKOBankPolski/photos/a.158009017554692.24861.157762174246043/1271882759500640/?type=3&theater

https://www.facebook.com/PKOBankPolski/photos/a.158009017554692.24861.157762174246043/1277825288906387/?type=3&theater

https://www.facebook.com/PKOBankPolski/posts/1291232760898973

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin