.

„Microsoft dla non-profit”

dodano: 
17.07.2008

Rodzaj:

case'y CSR

Firma:

Microsoft

Tytuł projektu:
„Microsoft dla non-profit”.

Podmiot realizujący projekt:
Microsoft

Cel programu
Celem programu wsparcia technologicznego dla organizacji non-profit realizowanego przez Microsoft jest zapewnienie organizacjom o charakterze niekomercyjnym łatwego dostępu do legalnego i nowoczesnego oprogramowania. Jednak celem nadrzędnym jest przede wszystkim aktywizowanie tych organizacji, aby mogły jeszcze efektywniej pracować na rzecz społeczności lokalnych oraz urzeczywistniać koncepcję społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy.

Idea programu
Program „Microsoft dla non-profit” jest programem wsparcia technologicznego dla organizacji o charakterze niekomercyjnym działających na rzecz dobra publicznego. Został on zainaugurowany we wrześniu 2006 r. Inicjatywę tę Microsoft przygotował wspólnie z polskim partnerem społecznym – Stowarzyszeniem Bank Drugiej Ręki (BDR) w oparciu o doświadczenia i model wykorzystywany przez amerykańską organizację Compumentor i jej program TechSoup.

Polską edycję programu stworzono z myślą o organizacjach III sektora, które do sprawnej i efektywnej pracy na rzecz społeczeństwa potrzebują takiego samego wsparcia technologicznego, jak firmy komercyjne, najczęściej jednak nie mogą sobie pozwolić na nowoczesne i oryginalne oprogramowanie. W ten sposób firma chce zapewnić im łatwy dostęp do nowoczesnego oprogramowania, a w efekcie umożliwić sprawniejsze działanie i rozwój dla dobra publicznego. W ramach programu „Microsoft dla non-profit” polskie organizacje pozarządowe mogą wybierać spośród oferty produktów Microsoft, do których należą systemy operacyjne, pakiety biurowe, oprogramowanie do przygotowywania publikacji czy produkty serwerowe. Samo oprogramowanie przekazywane jest przez firmę Microsoft bezpłatnie.

Jedynym kosztem dla organizacji non-profit jest opłata administracyjna pobierana przez operatora programu Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki, pokrywająca koszty funkcjonowania programu. Stanowi około 4-5 % wartości rynkowej oprogramowania. „Microsoft dla non-profit” jest rozwiązaniem nowatorskim i jednocześnie bezpośrednio związanym z biznesową działalnością firmy. Stał się też pretekstem i umożliwił zbudowanie szerszej platformy, w ramach której różni producenci oprogramowania i narzędzi IT oferują je na specjalnych warunkach organizacjom społecznym.

Grupy docelowe
Z programu „Microsoft dla non-profit” mogą korzystać następujące organizacje i instytucje:
1.Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym;

2.Fundacje i stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, działające w zakresie działalności pożytku publicznego, której rezultaty dostępne są dla osób bez względu na ich wyznanie (z programu wyłączona jest działalność konfesyjna);

3.Organizacje kościelne działające w zakresie działalności pożytku publicznego, pod warunkiem posiadania odrębnej osobowości prawnej (niezależnej od parafii, zgromadzenia bądź kościoła; wymagane jest zaświadczenie o posiadaniu osobowości prawnej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji);

4.Organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą humanitarną;

5.Biblioteki publiczne i muzea publiczne (instytucje te są uprawnione do korzystania z programu, ale dotyczy to tylko publicznie udostępnianych komputerów, co oznacza że zamawiane oprogramowanie może być instalowane wyłącznie na publicznie udostępnianych komputerach, niezwiązanych z bieżącą działalnością operacyjną instytucji). Więcej informacji znajduje się na stronie www.forumedukacji.pl oraz www.technologie.org.pl

Efekty
Do tej pory z programu skorzystało ponad 500 polskich organizacji społecznych, zaś wartość przekazanego oprogramowania przekracza 5 mln złotych.
„Jesteśmy bardzo małą organizacją pożytku publicznego zajmującą się ochroną i promocją olbrzymiego dorobku Agnieszki Osieckiej. Bez programu wsparcia technologicznego Microsoft właściwie nie moglibyśmy tworzyć naszych projektów, w tym:
1.Organizować ogólnopolskiego konkursu wokalnego „Pamiętajmy o Osieckiej”
2.Wydawania „Śpiewnika Agnieszki Osieckiej”
3.Prowadzenia strony internetowej poświęconej Agnieszki Osieckiej
Kwestia praw autorskich szczególnie leży nam na sercu – nasza patronka jest symbolem kreatywności, a jej twórczość często pada ofiarą plagiatów etc. Nie wyobrażam sobie pracy na nielegalnym oprogramowaniu. Wysoki koszt, który musielibyśmy wydać na oprogramowanie przerastał nasze możliwości i tylko dzięki programowi wsparcia technologicznego Microsoft mamy legalne oprogramowanie. Program ten pomoże nam w 2008 roku stworzyć dla wszystkich Polaków bezpłatne archiwum Agnieszki Osieckiej w Internecie.” -
powiedziała Agata Passent, preses Fundacji „Okularnicy”

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin