Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać tę zawartość
1x
Szybkość odtwarzania- 0.5
- 0.6
- 0.7
- 0.8
- 0.9
- 1
- 1.1
- 1.2
- 1.3
- 1.5
- 2
Analiza ofert pracy dla PR-owców – styczeń 2013. z początkiem roku znów więcej ofert dla praktykantów. przełom roku to czas, gdy rośnie popyt na praktykantów, a wraz z nim – liczba ogłoszeń. przełom 2012 i 2013 roku nie stanowił wyjątku od tej reguły, sprawdzającej się od 2010 roku. w styczniu pojawiło się 165 ofert, to o 65 proc. ogłoszeń więcej niż w grudniu ubiegłego roku, ale o 19 proc. mniej niż w styczniu 2012. odsetek ogłoszeń dla praktykantów wzrósł na przełomie roku z 21 do 36 proc. kliknij, aby powiększyć. w styczniu to właśnie praktykantów i stażystów poszukiwano najczęściej. skierowano do nich 60 ogłoszeń, wobec 21 w grudniu 2012 roku. nieznacznie zmniejszył się udział ogłoszeń dla konsultantów w ogólnej liczbie ofert (z 28 do 29 proc.), niewielkie zmiany dotyczyły także ofert dla managerów (spadek z 8 do 7 proc.). tak samo jak w 5 poprzednich miesiącach, wzrost zainteresowania praktykantami wiązał się z większym popytem na konsultantów i oznaczał zmniejszenie zainteresowania specjalistami. w styczniu skierowanych było do nich 28 proc. ofert, wobec 43 proc. w grudniu. w warszawie na pr-owców czekały w styczniu 104 oferty pracy i praktyk. w całym województwie mazowieckim – 108. oznacza to, że w stolicy pojawiło się ponad dwukrotnie więcej ofert niż we wszystkich pozostałych województwach liczonych razem (w sumie 51 ogłoszeń). na poniższej infografice nie uwzględniono 6 ofert. cztery dotyczyły pracy w więcej niż 1 województwie, dwie pracy poza polską. poza najbardziej popularnymi wśród pracodawców językami (angielski i niemiecki), w styczniowych ogłoszeniach można było również natrafić na wymagania dotyczące znajomości francuskiego, rosyjskiego i włoskiego. wśród agencji rekrutujących pr-owców najbardziej aktywne były te z branży marketingowej i interaktywnej (w iv kwartale 2012 roku z tych branż również pochodziło najwięcej ogłoszeń). w przypadku firm aktywność na rynku pracy dla pr-owców zwiększyła branża doradczo-szkoleniowa, z której pochodziło 17 proc. ogłoszeń. w porównaniu z grudniem zmniejszyła się rola branży finansowo-ubezpieczeniowej, która w styczniu opublikowała jedynie 2 oferty. większość ogłoszeń dla pr-owców opublikowanych w styczniu pojawiła się w serwisie proto.pl. z naszej strony pochodziło 68 proc. ofert. do istotnych źródeł należał także serwis pracuj.pl.
Z początkiem roku znów więcej ofert dla praktykantów
Przełom roku to czas, gdy rośnie popyt na praktykantów, a wraz z nim – liczba ogłoszeń. Przełom 2012 i 2013 roku nie stanowił wyjątku od tej reguły, sprawdzającej się od 2010 roku. W styczniu pojawiło się 165 ofert, to o 65 proc. ogłoszeń więcej niż w grudniu ubiegłego roku, ale o 19 proc. mniej niż w styczniu 2012. Odsetek ogłoszeń dla praktykantów wzrósł na przełomie roku z 21 do 36 proc.

Kliknij, aby powiększyć
W styczniu to właśnie praktykantów i stażystów poszukiwano najczęściej. Skierowano do nich 60 ogłoszeń, wobec 21 w grudniu 2012 roku. Nieznacznie zmniejszył się udział ogłoszeń dla konsultantów w ogólnej liczbie ofert (z 28 do 29 proc.), niewielkie zmiany dotyczyły także ofert dla managerów (spadek z 8 do 7 proc.). Tak samo jak w 5 poprzednich miesiącach, wzrost zainteresowania praktykantami wiązał się z większym popytem na konsultantów i oznaczał zmniejszenie zainteresowania specjalistami. W styczniu skierowanych było do nich 28 proc. ofert, wobec 43 proc. w grudniu.

W Warszawie na PR-owców czekały w styczniu 104 oferty pracy i praktyk. W całym województwie mazowieckim – 108. Oznacza to, że w stolicy pojawiło się ponad dwukrotnie więcej ofert niż we wszystkich pozostałych województwach liczonych razem (w sumie 51 ogłoszeń). Na poniższej infografice nie uwzględniono 6 ofert. Cztery dotyczyły pracy w więcej niż 1 województwie, dwie pracy poza Polską.

Poza najbardziej popularnymi wśród pracodawców językami (angielski i niemiecki), w styczniowych ogłoszeniach można było również natrafić na wymagania dotyczące znajomości francuskiego, rosyjskiego i włoskiego.

Wśród agencji rekrutujących PR-owców najbardziej aktywne były te z branży marketingowej i interaktywnej (w IV kwartale 2012 roku z tych branż również pochodziło najwięcej ogłoszeń).

W przypadku firm aktywność na rynku pracy dla PR-owców zwiększyła branża doradczo-szkoleniowa, z której pochodziło 17 proc. ogłoszeń. W porównaniu z grudniem zmniejszyła się rola branży finansowo-ubezpieczeniowej, która w styczniu opublikowała jedynie 2 oferty.

Większość ogłoszeń dla PR-owców opublikowanych w styczniu pojawiła się w serwisie PRoto.pl. Z naszej strony pochodziło 68 proc. ofert. Do istotnych źródeł należał także serwis Pracuj.pl.
