Rybnik uważa, że Kamienna Góra skopiowała jego system identyfikacji wizualnej

dodano: 
25.09.2020
komentarzy: 
0

18 września 2020 roku Kamienna Góra zaprezentowała swój system identyfikacji wizualnej. Niedługo później Rybnik oskarżył ją o skopiowanie symboli, jakich miasto używa od 2018 roku.

Jak czytamy na stronie kamiennagora.pl, wprowadzona identyfikacja wizualna Kamiennej Góry została oparta o „cytat z herbu” z wyróżnioną postacią rycerza, a także elementy, jakie znaleźć można w miejskim ratuszu – tkaczkę znaną z historycznego witraża i kwiaty lnu odwzorowane z zabytkowych polichromii na parterze budynku. Wykorzystano również kolor niebieski, który związany jest z nazwą „miasto niebieskich łąk”, jaką dawniej określano Kamienną Górę.

identyfikacja Kamiennej Gory

Źródło: kamiennagora.pl

Miasto Rybnik stwierdziło jednak, że identyfikacja Kamiennej Góry nie została stworzona samodzielnie. Jak czytamy w informacji prasowej przesłanej do PRoto.pl, użyto w niej analogicznej metodologii oraz takich samych odwołań i inspiracji lokalnych, rozwiązań systemowych i prezentacyjnych, jakich Rybnik używa od 2018 roku.

„Bardzo się cieszymy, że rybnicki System Identyfikacji Wizualnej stał się dla wielu miast wzorem, jednak dobre maniery i etyka mówią o tym, by naśladować, a nie kopiować” – mówi Robert Cebula, naczelnik wydziału promocji Rybnika. Jak dodaje Marcin Wolny ze Studia Otwartego, które stworzyło identyfikację wizualną Rybnika, dobrze jest podglądać z udanych rozwiązań, ale nie należy ich kopiować. Wolny wskazuje także, że prace nad identyfikacją miasta trwały prawie rok i są efektem wielu spotkań, dyskusji i zaangażowania Studia oraz miasta.

„Zastanawiamy się, co zrobić w zaistniałej sytuacji, ponieważ przedstawiciele Kamiennej Góry nie dostrzegają kopiowania naszego systemu, rozważamy podjęcie kroków prawnych. Aktualnie prawnicy miasta analizują całą sprawę. To nie tylko kwestia wydanych przez miasto pieniędzy, ale też szacunku dla pracy projektantów” – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Rybnika.

W informacji prasowej Rybnik zamieścił także porównanie systemów identyfikacji obu miast:

porownanie

porownanie

porownanie

porownanie

Jak przekazuje PRoto.pl Agnieszka Skupień, obecnie nie podjęto jeszcze decyzji o ewentualnym skierowaniu sprawy na drogę sądową. Rzeczniczka zaznaczyła jednak, że w tej sprawie dla miasta najważniejszy jest szacunek do pracy, jaką wykonano przy tworzeniu identyfikacji Rybnika, oraz autorskich praw majątkowych miasta.

PRoto.pl zwróciło się z prośbą do Kamiennej Góry o skomentowanie sytuacji. „Sprawa jest aktualnie badana przez naszych prawników. SIW przygotowywała dla nas zewnętrzna firma. Jesteśmy w kontakcie z władzami Rybnika. Planujemy spotkanie, by porozmawiać o ich stanowisku i opiniach, które obecnie krążą w przestrzeni medialnej. Więcej będę mógł powiedzieć po tym spotkaniu” – odpowiada Rafał Święcki, rzecznik prasowy miasta.

Zdjęcie główne: kamiennagora.pl

Źródło:

kamiennagora.pl, System Identyfikacji Wizualnej Kamiennej Góry, 18.09.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin