Z Komitetu Noblowskiego odeszły dwie osoby. Miały uratować jego wizerunek

dodano: 
03.12.2019
komentarzy: 
0

Dwoje ekspertów – Kristoffer Leandoer i Gun-Britt Sundstroem – odeszło z komitetu noblowskiego – podaje tvn24.pl. Jak podają szwedzkie media, to oni mieli poprawić wizerunek instytucji, która zmaga się z kryzysem. To również oni nagrodzili Olgę Tokarczuk Literacką Nagrodą Nobla.

Czytaj więcej: Olga Tokarczuk z Literackim Noblem: „Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję Polski”

Jak czytamy, pisarz Kristoffer Leandoer oznajmił, że „stracił cierpliwość, gdyż zmiany w Akademii Szwedzkiej postępują zbyt wolno”. Pisarka i tłumaczka Gun-Britt Sundstroem mówiła za to, że nie zgada się z podejściem Akademii, której zdaniem literatura jest ważniejsza niż polityczne poglądy autora. Źródło tłumaczy, że jest to nawiązanie do nagrody przyznanej kontrowersyjnemu Austriakowi Peterowi Handkemu, który wspierał Serbię w konflikcie z Bałkanami w latach 90. XX wieku.

Sekretarz Akademii Szwedzkiej, Mats Malm, wydał komunikat, w którym podziękował obu ekspertom za pracę w komitecie – czytamy dalej. Nie odniósł się jednak do zarzutów obu pisarzy. „W tej chwili analizujemy, w jaki sposób wyglądać będzie wybór laureata w 2020 roku” – cytuje Malma źródło.

Na sytuację zwróciły uwagę szwedzkie media. „Odchodzą zewnętrzni eksperci, którzy właśnie mieli pomóc zmienić wizerunek tej instytucji. To jest poważne zagrożenie dla przyszłości Literackiego Nobla” – mówi komentator szwedzkiej publicznej rozgłośni radiowej Mattias Berg, którego wypowiedź przytacza tvn24.pl.

Czytaj także: Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Reakcja czytelników w internecie

Berg przypomniał także, że Komitet Noblowski został zreformowany przez Akademię Szwedzką pod naciskiem Fundacji Noblowskiej, która zagroziła, że wybór laureatów nagrody powierzy innej organizacji. Związane jest to z sytuacją z 2018 roku, kiedy laureat literackiego Nobla nie został ogłoszony na skutek wewnętrznych sporów, spowodowanych sprawą współpracownika Akademii – Jean-Claude'a Arnaulta. Źródło przypomina, że w 2018 roku Arnault został skazany za gwałt, którego dopuścił się w siedem lat wcześniej. Oskarżany był również o przecieki dotyczące przyszłych laureatów Nagrody Nobla.

W Komitecie Noblowskim pozostają członkowie Akademii Szwedzkiej: Anders Olsson (przewodniczący), Per Waestberg, Kristina Lugn oraz Jesper Svenbro, oraz zewnętrzni eksperci: Mikaela Blomqvist, Rebecka Kaerde i Henrik Petersen. (ak)

Zdjęcie główne: By Paasikivi - Own work [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons

Źródło:

tvn24.pl, Wyróżnili Tokarczuk, teraz odchodzą. "Poważne zagrożenie dla przyszłości literackiego Nobla", 03.12.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin