piątek, 5 grudnia, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościGlovo uruchamia Access Alliance. Chce skuteczniej walczyć z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego

Glovo uruchamia Access Alliance. Chce skuteczniej walczyć z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego

W listopadzie 2025 roku Glovo poinformowało o powołaniu Access Alliance. To inicjatywa, która łączy organizacje pozarządowe, sektor prywatny i samorządy lokalne, aby usprawnić logistykę i koordynację przekazywania nadwyżek żywności osobom w potrzebie. Wspólne działania mają służyć zmniejszeniu luki w dostępie do żywności i walce z niepewnością żywnościową.

Koalicja jest rozwinięciem inicjatywy Glovo Access, dzięki której dostarczono już ponad 26 mln posiłków i uniknięto zmarnowania blisko 10 tys. ton żywności w 22 krajach.

Jak przekazuje firma, szacuje się, że 2,3 mld ludzi na świecie cierpi dziś z powodu niepewności żywnościowej, co stanowi niemal jedną trzecią globalnej populacji. „Jednocześnie na świecie marnuje się jedną trzecią produkowanej żywności – wystarczająco dużo, aby wyżywić szacunkowo 1,26 mld głodujących ludzi rocznie” – czytamy w komunikacie. Koalicja podkreśla, że problem niepewności żywnościowej jest wyzwaniem logistycznym i związanym z dostępem, a nie z niedoborem. Działania inicjatywy mają pokazać, że „lepsza koordynacja i współpraca mogą zapewnić każdemu dostęp do pożywnego jedzenia”.

Jak to działa? Firmy, np. sieci handlowe, marki i producenci żywności, zapewniają fundusze oraz dostęp do pożywnych posiłków, które w innym wypadku zostałyby zmarnowane – wyjaśnia Glovo. Organizacje pozarządowe i samorządy lokalne zapewniają dostęp do pożywnych posiłków dla osób zmagających się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Glovo wykorzystuje swoją technologię i sieć dostawców, aby zapewnić, że pomoc trafia do osób, które jej naprawdę potrzebują.

Przykłady działania modelu:

Coca-Cola x Federacja Polskich Banków Żywności: W Polsce Coca-Cola połączyła siły z Glovo i Federacją Polskich Banków Żywności w ramach akcji „Czas wezwać posiłki”. Za każdy zakup w aplikacji Glovo napoju Coca-Cola, Fanta, Sprite lub Cappy, firmy przekazują ekwiwalent odpowiadający wartości jednego posiłku. Zebrane środki zostaną przeznaczone na przygotowanie paczek żywnościowych dla osób objętych pomocą, za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności.

Federacja Polskich Banków Żywności: W Polsce już od ponad trzech lat Glovo współpracuje z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, tworząc Centrum Dostaw Społecznych, w ramach którego działa Punkt Pod Parasolem. Dzięki połączeniu doświadczenia organizacji z technologią i logistyką Glovo możliwe jest sprawne gromadzenie nadwyżek żywności i darowizn od supermarketów oraz partnerów, przygotowywanie paczek żywnościowych dopasowanych do potrzeb beneficjentów oraz ich dystrybucja – zarówno w punkcie, jak i bezpośrednio do domów osób starszych czy o ograniczonej mobilności.

W związku z uruchomieniem Access Alliance Glovo przeprowadziło badanie wśród Polaków, aby określić poziom braku bezpieczeństwa żywnościowego w kraju oraz sprawdzić, jak dobrze lokalne społeczności rozumieją ten problem.

Okazuje się, że brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka w Polsce od 3,5 proc. do 6,5 proc. populacji, czyli 1,4-2,5 mln osób. W świadomości społecznej zjawisko to postrzegane jest jednak jako znacznie bardziej powszechne – większość Polaków uważa, że problem dotyczy co najmniej 7 proc. społeczeństwa. Jednocześnie jedynie 10 proc. badanych potrafi poprawnie wskazać wszystkie elementy definicji braku bezpieczeństwa żywnościowego. To pokazuje, jak duża jest potrzeba zwiększenia wiedzy i zrozumienia tego zjawiska.

Glovo raport o żywności

Pełne wyniki badania na początku grudnia zostaną przedstawione w formie pogłębionego raportu. Glovo zaprasza organizacje pozarządowe, firmy oraz samorządy lokalne do współpracy w programie Access Alliance. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj