.

 

4-dniowy tydzień pracy zawitał do Japonii. Wprowadzi go m.in. Panasonic

dodano: 
17.01.2022
komentarzy: 
0

Japonia chce skończyć z kulturą pracoholizmu, która niejednokrotnie prowadziła do śmierci z przepracowania. Rozwiązaniem ma być m.in. czterodniowy tydzień pracy. Planuje go wprowadzić m.in. Panasonic – opisuje businessinsider.com.pl.

Jak czytamy, w Japonii „kultura pracy bywa tak intensywna, że przypadki śmierci z przepracowania wśród Japończyków przestały kogokolwiek dziwić”. Władze kraju zaczęły więc zachęcać tamtejsze firmy do wprowadzania czterodniowego tygodnia pracy. To rozwiązanie zamierza wprowadzić Panasonic, który chce także zmienić inne „powszechnie spotykane elementy systemu pracy w japońskich firmach” – podaje źródło.

Firma elektroniczna planuje zaoferować zainteresowanym pracownikom możliwość pracy przez cztery dni w tygodniu. W planie jest także zwrócenie większej uwagi na kwestię różnorodności – część pracowników podejmuje bowiem dodatkowe prace czy posiada różne obowiązki prywatne. Jak czytamy, Panasonic zamierza sprawić, by system pracy w firmie był bardziej elastyczny – mają temu służyć m.in. zachęcanie do pracy zdalnej czy możliwość decydowania o tym, czy chce się pracować w innym mieście.

Źródło podaje, że krótszy tydzień pracy od kwietnia 2022 roku mają wprowadzić także firma farmaceutyczna Shionogi czy producent oprogramowania Encourage Technologies.

Japoński rząd w czerwcu zeszłego roku podjął działania, których celem jest poprawa warunków pracy w japońskich firmach. Wśród rekomendacji dla przedsiębiorców pojawił się m.in. czterodniowy tydzień pracy.

Źródło podaje także, że w 2020 roku ok. 8 proc. japońskich firm skróciło tydzień pracy o ponad dwa dni. Z kolei w Stanach Zjednoczonych koncepcja ta jest „znana od dawna, aczkolwiek dla wielu pracowników jest to nieosiągalne rozwiązanie”. Czytamy jednak, że niebawem może się to zmienić – pandemia COVID-19 zmusiła amerykańskie korporacje do intensywniejszej walki o pracownika. Źródło podaje, że w styczniu 2022 roku amerykańska firma Bolt na stałe wprowadziła czterodniowy tydzień pracy – testy wykazały bowiem, że taki system wpływa korzystnie na produktywność i work-life balance. (mb)

Źródło:

businessinsider.com.pl, Panasonic zrywa z kulturą pracoholizmu i zaoferuje 4-dniowy tydzień pracy, 13.01.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin