piątek, 13 czerwca, 2025
Strona głównaRaportyZmalał entuzjazm wobec czterodniowego tygodnia pracy. Raport Hays Poland

Zmalał entuzjazm wobec czterodniowego tygodnia pracy. Raport Hays Poland

90 proc. specjalistów deklaruje, że chce pracować w modelu czterodniowego tygodnia pracy, jeśli nie wpłynie to na ich zarobki – pokazuje raport Hays Poland „Czterodniowy tydzień pracy 2025”. Pomimo wątpliwości, z jakimi mierzą się specjaliści i menedżerowie, większość respondentów zapewnia, że Polska jest gotowa na zainicjowanie zmian zmierzających właśnie w tym kierunku. Tak uważa 55 proc. badanych, argumentując swoje zdanie pozytywnymi doświadczeniami zarówno osobistymi, jak i innych państw, dynamiczną transformacją cyfrową oraz siłą polskiej gospodarki. Zupełnie odmienną opinię na ten temat ma natomiast 25 proc. osób.

Jak zauważają twórcy badania, temat czterodniowego pracy od lat jest obecny w debacie dotyczącej przyszłości rynku pracy. Za każdym razem budzi on wiele emocji, gromadząc zarówno entuzjastycznych zwolenników, jak i zaciekłych przeciwników. Nie jest to jednak nic dziwnego – zmiana ta byłaby rewolucyjna nie tylko dla pracowników i pracodawców, lecz także dla polskiej gospodarki.

Z badania Hays Poland wynika, że większość polskich specjalistów i menedżerów uważa, że Polska jest gotowa na wprowadzenie takiego rozwiązania. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 28 proc. ankietowanych, a „raczej tak” – 27 proc. Jest jednak grono osób, które twierdzą, że nie jest to odpowiedni moment na takie zmiany. 11 proc. respondentów postawiło na odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 14 proc. – „raczej nie”.

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Według Łukasza Grzeszczyka, Executive Directora CEE – Talent Location Strategy w Hays Poland, „idea skracania tygodnia pracy jest ważna i potrzebna”. „Negatywne trendy demograficzne, automatyzacja oraz rozwój AI sprawiają, że teraz jest odpowiedni czas na testowanie rozwiązań dopasowanych do przyszłości rynku pracy” – dodaje. Jak jednak twierdzi Grzeszczyk, społeczeństwo wciąż nie jest jednak na to gotowe. „Aby było to możliwe, potrzeba określenia konkretnych ram funkcjonowania takiego modelu, odpowiedniego zasobu technologicznego oraz większej dojrzałości po stronie pracowników i pracodawców” – komentuje ekspert.

Optymiści przeważają nad pesymistami, ale ci drudzy nadal stanowią aż 1/4 respondentów. Osoby będące przeciwko wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy argumentują swoje zdanie niewystarczającą produktywnością, ryzykiem ograniczenia konkurencyjności, a także słabością polskiej gospodarki. Podczas gdy optymiści sugerują, że gospodarka Polski jest rozwinięta, więc powinna wybiegać w przyszłość, pesymiści twierdzą, że kraj wciąż jest państwem „na dorobku” i nie może sobie pozwolić na skracanie czasu pracy.

Badanie pokazuje, że w porównaniu z 2021 rokiem zmalał entuzjazm wobec czterodniowego tygodnia pracy. Twórcy raportu przypuszczają, że to właśnie większa niepewność profesjonalistów wobec kondycji rynku sprawia, że ich otwartość na ten model jest mniejsza niż w poprzedniej edycji badania.

W konfiguracji, która zakłada pracę cztery dni w tygodniu po osiem godzin dziennie z zachowaniem pełnego wynagrodzenia, chciałoby pracować 90 proc. respondentów. To o 6 pkt. proc. mniej niż w 2021 roku. Wciąż jednak zdecydowana większość, bo aż 91 proc. ankietowanych, uznałoby ofertę umożliwiającą pracę w tym modelu za bardziej atrakcyjną od takiej, która tego nie przewiduje.

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Zupełnie inaczej zostały ocenione pozostałe modele. 46 proc. respondentów zadeklarowało, że chciałoby pracować w modelu zakładającym skrócenie liczby dni pracujących kosztem wydłużenia dnia pracy do dziesięciu godzin. To o 6 pkt. proc. mniej niż w 2021 roku. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się jednak model cztery dni po osiem godzin, ale z 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. W ten sposób chciałoby pracować zaledwie 16 proc. ankietowanych, czyli o 3 pkt. proc. mniej niż w poprzedniej edycji badania.

Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nadchodzący program pilotażowy ma na celu przetestowanie trzech rozwiązań: redukcję liczby dni pracy w tygodniu, skrócenie dnia pracy oraz przyznanie dodatkowych dni urlopu. Respondenci badania Hays Poland zapytani o to, które z tych rozwiązań jest dla nich najbardziej atrakcyjne, w zdecydowanej większości wskazują na redukcję dni pracy w tygodniu (68 proc.). Za skróceniem dnia pracy jest natomiast 17 proc. ankietowanych, a przyznaniem dodatkowych dni urlopu – 15 proc. (ao)

Pełny raport można znaleźć na stronie.

O badaniu:

Raport „Czterodniowy tydzień pracy 2025” został opracowany na podstawie danych uzyskanych w badaniu na temat rynku pracy, przeprowadzonym metodą CAWI w maju 2025 r. wśród ponad 1800 specjalistów i menedżerów. Celem badania jest zbadanie opinii na temat czterodniowego tygodnia pracy, a także ich gotowości do świadczenia obowiązków zawodowych w trzech różnych wariantach

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj