Akcja społeczna „Tu Było Drzewo”

dodano: 
27.02.2017
komentarzy: 
0

„Tu Było Drzewo” to społeczna inicjatywa, której celem jest dokumentowanie skali wycinki drzew w Polsce. Gminy będą mogły skorzystać z narzędzia do monitorowania wycinanego drzewostanu.

Jak informują pomysłodawcy akcji, władze gmin będą mogły bezpłatnie pobierać informacje zebrane przez mieszkańców. „Dzięki akcji każdy użytkownik smartfona ma szansę w prosty sposób zaangażować się w walkę z niszczeniem zieleni” – czytamy w komunikacie prasowym.

Pomysłodawcą akcji jest Sebastian Starzyński, prezes spółki TakeTask. Podkreśla on, że obecnie gminy nie mają żadnego narzędzia, które pozwalałoby na skuteczną kontrolę drzewostanu. Zostały go bowiem pozbawione po wejściu w życie zliberalizowanych przepisów ustawy o ochronie przyrody w styczniu 2017 roku: właściciele prywatnych posesji zostali zwolnieni z obowiązku ubiegania się o zgodę na wycinkę, więc samorządy nie mają na czym opierać swoich planów sadzenia nowych roślin.

„W obecnych czasach, a przede wszystkim w przypadku łamania prawa, powinny powstawać liczne akcje społeczne z wykorzystaniem ogólnodostępnych, nowoczesnych technologii. My, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, umożliwiliśmy Polakom dokładne dokumentowanie wycinki drzew” – wyjaśnia Sebastian Starzyński.

Zebrane dane będą prezentowane na stronie TuByloDrzewo.pl, m.in. w formie map Google i tabeli. Informacje na temat wycinki drzew można przekazywać na zasadzie wolontariatu. Użytkownicy smartfonów, którzy chcą zaangażować się w akcję, muszą pobrać bezpłatną, pozbawioną reklam, aplikację TakeTask na Android. Żeby oznaczyć miejsce wycinki na mapie, trzeba włączyć w urządzeniu GPS i wybrać opcję „Tu Było Drzewo”. Później należy wykonać dwa zdjęcia. Jak informują twórcy akcji, cała procedura zajmuje około minuty.

„Należy podkreślić, że publikowane przez nas zdjęcia wraz z informacjami nie będą zawierały wizerunków ani danych dotyczących osób fizycznych, a sam adres nieruchomości, zgodnie z definicją danych osobowych zawartą w art. 6 ustawy o ochronie danych osobowych, Dz. U. 2016 r. poz. 922, nie identyfikuje osoby fizycznej. W opracowanej bazie danych nie udostępniamy też informacji dotyczących osób fizycznych, tj. nie określamy ani nie sugerujemy danych właścicieli nieruchomości, ich ewentualnych najemców czy też osób je zamieszkujących” – zapewnia Starzyński.

Więcej informacji można znaleźć na stronie. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin