American Airlines przeprasza Kraków za skojarzenie go z piciem wódki

dodano: 
20.09.2019
komentarzy: 
0

Linie lotnicze American Airlines przepraszają prezydenta Krakowa za spot, w którym skojarzono miasto z piciem wódki. Wideo promocyjne wywołało oburzenie władz Krakowa i „gorące dyskusje” użytkowników na forach internetowych i w mediach społecznościowych.

Jak informowaliśmy na PRoto.pl, w sierpniu 2019 roku amerykańska firma opublikowała na YouTubie spot promujący nowe połączenia lotnicze. W filmie polskie miasto pokazane zostało jako to, w którym można napić się wódki razem z przyjacielem. Wideo nie spodobało się władzom Krakowa, które na swoim profilu na Facebooku opublikowały krytyczne oświadczenie, oskarżające American Airlines m.in. o wykorzystywanie stereotypów.

Czytaj także: Promowanie Krakowa wódką niszczy jego wizerunek? Eksperci o reakcji miasta na spot American Airlines

19 września 2019 roku na Facebooku władze Krakowa opublikowały treść listu, który otrzymały od przedstawicieli amerykańskich linii lotniczych – podaje źródło. Korespondencję nadesłano zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

„W imieniu linii American Airlines i 130 tys. członków naszego zespołu na całym świecie chciałbym wyrazić ogromne zadowolenie z uruchomienia nowego połączenia z Krakowa do Chicago, począwszy od lata 2020 r. (...) Dziękujemy za zwrócenie nam uwagi na mnogość zabytków, muzeów, pięknej architektury oraz tętniących życiem atrakcji artystycznych i kulturalnych, z których słynie Kraków, i które zapewniły Polsce obecność na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Serdecznie przepraszamy za to, że mieszkańcy Krakowa mogli poczuć się urażeni naszym filmem zamieszczonym w mediach społecznościowych, anonsującym nowe połączenie. Celem postu było zaangażowanie osób obserwujących nasze kanały społecznościowe i wzbudzenie zainteresowania tak ekscytującym kierunkiem jakim jest Kraków”* – napisali w liście prezesi American Airlines – Tom Latting i Richard Muise.

List wywołał podzielone opinie wśród użytkowników, którzy m.in. spierali się o to, czy korespondencja w polskiej wersji językowej jest napisana poprawnie. Niektórzy pisali również, że ich zdaniem to władze Krakowa zachowały się niewłaściwie.

Źródło: facebook.com/wwwKrakowPL

(ak)

* pisowania cytatów oryginalna

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin