.

Andrea Riseborough ma szansę na Oscara. Akademia nie wycofa nominacji

dodano: 
02.02.2023
komentarzy: 
0

Andrea Riseborough, brytyjska aktorka, która odegrała główną rolę w „To Leslie” zachowa nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej – podaje edition.cnn.com. Akademia filmowa nie dopatrzyła się w działaniach promocyjnych nieprawidłowości, które mogłyby skutkować wycofaniem nominacji.

Riseborough zagrała w „To Leslie” postać samotnej matki alkoholiczki, która wygrywa na loterii, ale brakuje jej pieniędzy. Jej nominacja zaskoczyła jednak media i znawców kina, bo choć krytycy chwalili jej występ, film nie zyskał dużego rozgłosu po premierze i nie zarobił dużych pieniędzy – czytamy.

Jak opisywaliśmy, Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej miała więc przyjrzeć się przebiegowi oddolnej kampanii, która poskutkowała nominacją dla brytyjskiej aktorki. W działania byli zaangażowani znani ludzie ze świata filmu.

Czytaj więcej: Andrea Riseborough nominowana do Oscara. Akademia filmowa przyjrzy się kampanii promocyjnej

W oświadczeniu przekazanym CNN Bill Kramer, dyrektor generalny Akademii,  potwierdził, że „obawy” związane z kampanią „To Leslie”, która doprowadziła do nominacji Riseborough, były przyczyną zbadania taktyki promocyjnej filmu. Akademia ustaliła jednak, że nie podstaw do cofnięcia nominacji.

Kramer podał jednak, że Akademia „odkryła taktyki w mediach społecznościowych i kampaniach informacyjnych, które wzbudziły nasz niepokój” i zaznaczył, że są one już omawiane „bezpośrednio z odpowiedzialnymi za nie stronami”. Jak czytamy, w oświadczeniu nie sprecyzowano, jakie zasady mogły zostać złamane.

Dyrektor Akademii zaznaczył także, że regulacje mają na celu „zapewnienie uczciwego i etycznego procesu przyznawania nagród”. Dodał, że po wspomnianej analizie dla Akademii oczywiste jest, że „pewne elementy przepisów muszą zostać wyjaśnione”, co ma służyć „stworzeniu lepszych ram dla pełnej szacunku, otwartej i bezstronnej kampanii”. Jak podaje źródło, zapowiedział on, że „zmiany zostaną wprowadzone po zakończeniu tej edycji nagród”. „Akademia dąży do stworzenia środowiska, w którym głosy będą opierać się wyłącznie na walorach artystycznych i technicznych kwalifikujących się filmów i osiągnięć” – źródło przytacza część oświadczenia Kramera.

Tegoroczna gala rozdania Oscarów odbędzie się 12 marca – przypomina źródło. (mb)

Źródło:

edition.cnn.com, Academy will not rescind Andrea Riseborough’s Oscar nomination, Sandra Gonzalez, 31.01.2023/ Zdjęcie główne: screen z www.youtube.com/Momentum Pictures, TO LESLIE - Official Trailer
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin