wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataCypryjski youtuber wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego

Cypryjski youtuber wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego

Youtuber z Cypru został wybrany na niezależnego posła do Parlamentu Europejskiego – informuje bbc.com. Jak opisuje źródło, internetowe żarty Fidiasa Panayiotou, popularnego influencera określającego siebie jako „profesjonalnego popełniacza błędów”, obejmowały m.in. próbę przytulenia 100 celebrytów czy spędzenia tygodnia w trumnie. 

Cypryjski youtuber ma 24 lata i ponad 2,6 mln subskrybentów. Pomimo braku doświadczenia politycznego zdobył trzecią co do wielkości liczbę głosów, uzyskując 19,4 proc. poparcia. Jak przekazał Panayiotou państwowemu nadawcy CyBC, wyniki te powinny zostać potraktowane przez partie „jako ostrzeżenie, że muszą się zmodernizować i słuchać ludzi” – czytamy. 

Według Politico, Panayiotou o chęci wystartowania w wyborach powiadomił w styczniu 2024 roku. Podczas wystąpienia w cypryjskiej telewizji Alpha Cyprus, mając na sobie buty sportowe, szorty, marynarkę i trzy krawaty, podkreślił, że nigdy nie głosował i niewiele wie o polityce i Unii Europejskiej. Jak wspomniał youtuber, nie może on jednak znieść „ciągłych rządów frajerów w Brukseli” – przekazuje bbc.com. 

Panayiotou przyznał, że nie wystartował w wyborach, aby uzyskać mandat. Chciał zmotywować młodych ludzi do zaangażowania się w politykę – dowiadujemy się. 

Źródło podaje, że według analizy danych exit poll, przeprowadzonej przez serwis Philenews, Panayiotou zdobył 40 proc. głosów w grupie wiekowej 18-24 lata i 28 proc. głosów w grupie 25-34 lata. (ao)

Źródło: bbc.com, YouTube prankster voted in as Cyprus MEP, Vicky Wong, 10.06.2024/ Zdjęcie główne: youtube.com/FidiasPanayiotou

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj