.

Czeskie żarty z aneksji Kaliningradu podbijają internet

dodano: 
05.10.2022
komentarzy: 
0

Czesi odpowiedzieli żartami na rosyjskie pseudoreferenda w Ukrainie, twierdząc, że „anektują” obwód kaliningradzki – opisuje interia.pl. W ramach spontanicznej akcji w social mediach powstało wiele memów, a nawet profil Kralovca (dawniej Kaliningradu) na Twitterze.

Jak czytamy, zgodnie z oczekiwaniami Władimira Putina rosyjski parlament zaakceptował w poniedziałek niezgodną z międzynarodowym prawem aneksję czterech ukraińskich obwodów. Źródło wskazuje, że Kreml uznał jako swoje zarówno terytoria okupowane, jak i tereny, nad którymi nie ma kontroli. Czesi odpowiedzieli na te działania Rosji prześmiewczo. Jak dodaje źródło, żeby pozyskać jakikolwiek „argument” w tej sprawie, państwo Putina przeprowadziło  nielegalne referenda w miejscowościach zajętych podczas agresji, o czym usłyszał cały świat. Głosowania zostały przez inne państwa potępione albo niezaakceptowane – dowiadujemy się. 

Jak zauważa źródło, polski użytkownik Twittera w ramach żartu zaproponował rozbiór obwodu kaliningradzkiego i oddanie połowy tego terenu Czechom. Ci zaangażowali się w internetowe żarty. Nawiązując do rosyjskich „referendów”, nasi południowi sąsiedzi stwierdzili, że skoro Rosja może przeprowadzać je na ukraińskich terytoriach, to oni mają prawo urządzić „referendum” w obwodzie kaliningradzkim.

Źródło: twitter.com/mihaszek

W przekazach Czesi wykorzystali historię o początkach Kaliningradu, w której pojawia się monarcha Przemysł Ottokar II, i prześmiewczo stwierdzili, że „anektują” obwód kaliningradzki, skoro Kreml twierdzi, że przyłącza do Rosji fragmenty okupowanej Ukrainy.

„Tak jak pokazała nam Rosja na Krymie, a teraz pokazuje nam na wschodzie Ukrainy, jest zupełnie w porządku, by wejść na terytorium obcego państwa, ogłosić tam referendum, a następnie zaanektować to terytorium” - źródło przytacza słowa autorów petycji dotyczącej nieistniejącego głosowania.

Jak przypomina źródło, padło na Kaliningrad, bo w 1255 roku założyli go Krzyżacy i nazwali go na cześć rządzącego wówczas w Czechach króla Przemysła Ottokara II.  Od tego też pochodzi jego polska nazwa Królewiec. „»Wywnioskowano« więc, że skoro tak było, to Kaliningrad jest czeski” - czytamy.

Kpiny z działania Rosji i żarty Czechów podbijają internet. W sieci pojawiło się wiele memów związanych z tą akcją. Na Twitterze powstał „oficjalny” profil Královca, gdzie w środę 4 października 2022 roku ogłoszono, że w „referendum” 97,9 proc. mieszkańców miasta zagłosowało za połączeniem obwodu z Czechami i zmianą jego nazwy na czeską”. W sieci krążą także memy z postacią Krecika z kreskówki.

Źródło: twitter.com/KralovecCzechia

Źródło: twitter.com/ZdenekKlouda74

Źródło: twitter.com/gen_brygady

Jak jednak czytamy, Rosja wykorzystuje te żarty do rozpowszechniania propagandy, przekonując, że zamiary Polski i Czech są prawdziwe. (mb)

Źródło:

wydarzenia.interia.pl, Czesi żartują z rosyjskiej propagandy. "Przyłączyli" Kaliningrad do swojego kraju, Wiktor Kazanecki , 05.10.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin