.

Depresja wśród dzieci i młodzieży - nie oceniam i akceptuję

dodano: 
18.02.2016
komentarzy: 
0

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Wtedy właśnie rozpocznie się kampania społeczna zorganizowana przez Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

„Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” – tak brzmi nazwa kampanii. Podejmuje ona problem depresji wśród dzieci i młodzieży.

Akcja zakłada organizację konferencji prasowej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Udział w niej wezmą m.in. ambasadorzy kampanii, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, psychologowie i psychiatrzy dziecięcy. Ponadto, na Uniwersytecie SWPS odbędą się bezpłatne, otwarte warsztaty i wykłady, podejmujące temat depresji.

W ramach akcji zaplanowano również dwutygodniową kampanię billboardową w wielu polskich miastach, która rozpoczęła się 15 lutego bieżącego roku.  Odbiorcy będą mogli obejrzeć plakaty z udziałem ambasadorów kampanii, spoty telewizyjne i radiowe, wywiady z rodzicami osób chorych na depresję.

Powstała również książka „Twarze depresji” autorstwa Anny Morawskiej, w której zapisane zostały rozmowy z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny, w tym dzieci. Utworzona została także specjalna strona internetowa www.twarzedepresji.pl.

Ambasadorami kampanii są m.in. Ewa Błaszczyk - aktorka, współzałożycielka Fundacji „Akogo?” i Kliniki „Budzik”, Jarosław Gugała - dziennikarz telewizji Polsat, prezenter „Wydarzeń”, Marta Kielczyk - prezenterka „Panoramy” w TVP2, Maciej Orłoś - prezenter „Teleexpressu” w TVP1 i Tomasz Wolny - prezenter „Panoramy” w TVP2, a także te osoby, które doświadczyły depresji, np. Andrzej Bober - dziennikarz, Tomasz Jastrun - pisarz i Piotr Zelt - aktor.

Patronami honorowymi są: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Patronami zaś - Uniwersytet SWPS, Wydawnictwo Świat Książki i firma AMS.

W 2015 roku 177 dzieci popełniło samobójstwo. Większość z tych ofiar stanowią nastolatki. W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży – wynika z danych NFZ-u. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin