.

 

Dzień z życia jurora Dubai Lynx: Katarzyna Fabjaniak, H+K Strategies

dodano: 
21.03.2017
komentarzy: 
0

6:30

Po sześciogodzinnym locie poprzedniego dnia i zderzeniu z 30-stopniowym upałem wcześnie rano budzi mnie ostre słońce. Gdy w perspektywie jest ocena ponad 120 projektów w kilkudziesięciu kategoriach, żaden juror nie może spać spokojnie. Nie widziałam jeszcze żadnego projektu, organizatorzy zapewnili, że wszystkiego dowiem się na miejscu. Nie mogłam się więc przygotować do spotkania ani wcześniej przemyśleć swoich faworytów.

9:00

Spotkanie jurorów otwiera przewodniczący David Brian, CEO Edelmana. Oprócz mnie grupę tworzą reprezentanci największych agencji PR z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch oraz Indii. Wszyscy jesteśmy podekscytowani, każdy ma nieco inne doświadczenie, aczkolwiek szukamy podobnych inspiracji w projektach, które chcemy oceniać. Strategii, kreatywności, innowacji, ale przede wszystkim takich prac, które swoją błyskotliwością chwycą nas za serce. Celem dzisiejszego dnia jest wyłonienie shortlisty około 30 projektów, spośród których następnego dnia będziemy wybierać laureatów.

Obrady jury w kategorii PR

9:30

Zaczynamy obrady. Każdemu jury podczas Dubai Lynx towarzyszy Award Manager, który przeprowadza nas kolejno przez wszystkie zgłoszenia, oraz wolontariusz – student lokalnej uczelni, który wyjaśnia kontekst kulturowy, niezbędny do zrozumienia wagi i roli, jaką odgrywa dany projekt. Przechodzimy kolejno przez wszystkie kategorie, po obejrzeniu krótkiego filmu każdy juror głosuje przez imienny panel na tablecie. Oceniamy w skali od 1 do 9 takie elementy jak strategia, kreatywność, egzekucja i rezultaty.

12:30

Niecała połowa zgłoszeń za nami. Uderzają mnie niezwykle kreatywne realizacje, które są odważne nie tylko jak na Bliski Wschód, lecz także w skali całego świata. Wiele projektów bazuje na silnych lokalnych insightach, dotyczy walki głównie o prawa kobiet, a także obala zakorzenione tabu wynikające z wieloletnich tradycji i kultury krajów arabskich. Takie tematy, jak przemoc wobec kobiet, dyskryminacja seksualna czy wykorzystywanie pracowników to problemy dnia codziennego, które marki wykorzystują, aby skutecznie docierać do konsumentów.

Teren festiwalu

13:00

Lunch na tarasie w promieniach dubajskiego słońca pozwala na chwilę odetchnąć. Taki hummus można zjeść tylko w krajach arabskich! Dubajczycy są nieprzeciętnie uprzejmi, otwarci i przyjaźni. Dawno nie spotkałam się z tak ciepłym i pełnym szacunku dla drugiej osoby traktowaniem. Pobyt tu obala wszelkie stereotypy dotyczące krajów arabskich, zwłaszcza, że w samym Dubaju znaczna większość mieszkańców to ekspaci z Iranu, Pakistanu, Indii, Omanu itd.

16:00

Shortlista zamknięta! Znalazło się na niej 30 najlepszych projektów. Brakuje jednego, który szczególnie mnie urzekł swoją kreatywnością. Postanowiłam zawalczyć o jego przywrócenie. Popierał mnie przewodniczący jury, dlatego wspólnie udało nam się przekonać innych, że warto przywrócić ten projekt do walki o nagrodę.

17:00

Koniec obrad. Spośród wybranych dziś zgłoszeń następnego dnia będziemy nominować zwycięzców. Rozczarowujące jest to, jak wiele projektów zostało przyporządkowanych do niewłaściwych kategorii. Z tego powodu nie mogliśmy w żaden sposób docenić wielu fantastycznych realizacji. Źle zgłoszone projekty w danej kategorii otrzymały od nas najniższe noty. Odrzuciliśmy też realizacje pełne standardowych i nudnych rozwiązań, które choć przeprowadzone w bardzo poprawny sposób, nie chwyciły nas za serca. Top 30 wyróżnia nie tylko strategia oparta na silnie zakorzenionych insightach, lecz także błyskotliwa idea kreatywna oraz realizacja, która istotnie przyczyniła się do uzyskanych wymiernych efektów. 

Jury PR podczas gali

19:00

Po intensywnym dniu czas na zasłużony odpoczynek. Wspólnie z jurorami wybieramy się do jednej z najmodniejszych tutejszych restauracji Buddha Bar. Klimatyczna przestronna knajpa serwuje mieszankę kuchni arabskiej, tajskiej i indyjskiej. W trakcie kolacji rozmawiamy o specyfice naszych krajów i tym, jakie trendy w naszej branży dostrzegamy. Jurorka z Berlina dostrzega znajomą twarz. Przy stoliku obok siedzi Joachim Löw – szkoleniowiec niemieckiej drużyny piłkarskiej. Dubaj to wbrew pozorom małe miasto. Tu spotyka się cały świat.

Buddha Bar

23:00

Dzień kończy dyskusja w barze na dachu naszego hotelu. W Dubaju nie widać gwiazd, niebo rozświetlają światła tętniącego życiem miasta: oświetlone drapacze chmur, pędzące taksówki i startujące jeden za drugim samoloty. To był intensywny, ale bardzo ekscytujący dzień. Nie mogę się doczekać dyskusji o nagrodach, mam swoich faworytów i będę o nich walczyć!

Koniec dnia w Dubaju

Katarzyna Fabjaniak, Group Account Director w Hill+Knowlton Strategies, jurorka w kategorii PR w konkursie Dubai Lynx 2017

Dzień z życia…

To nowa, lifestyle'owa kolumna w portalu PRoto.pl autorstwa Małgorzaty Baran, w której pokażemy, jak wygląda typowy dzień pracy specjalistów zajmujących się szeroko pojętą komunikacją, rzeczników prasowych, PR-owców, znawców mediów społecznościowych i przedstawicieli blogosfery.
Co miesiąc jeden z zaproszonych przez redakcję bohaterów opowie, jak wygląda jego rozkład dnia, jak i gdzie pracuje, z jakimi zadaniami musi się zmierzyć i co robi, by nie prześcignęły go deadline'y.


Zebrała Małgorzata Baran

Dziennikarka i redaktorka portalu PRoto.pl. Zajmuje się tematyką lifestyle’ową, mediami społecznościowymi, językiem w branży PR, blogosferą i modą. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

 

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin