Facebook: Cambridge Analytica mogła dotrzeć do danych nie 50, a 87 milionów użytkowników

dodano: 
05.04.2018
komentarzy: 
0

Liczba użytkowników dotkniętych kryzysem związanym z Cambridge Analytica mogła być większa, niż ocenił Chris Wylie – raportuje portal mashable.com, powołując się na blog Facebooka.

Firma Zuckerberga w wewnętrznym audycie sprawdziła doniesienia wspomnianego sygnalisty, który mówił o około 50 milionach użytkowników, których dane mogły się znaleźć w rękach Cambridge Analytica. Dokładna liczba to jednak 87 milionów – czytamy na mashable.com. Facebook stworzył też wykres pokazujący, że większa część z nich (nieco ponad 81 proc.) to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Pozostali zarejestrowani są m.in. na Filipinach, w Indonezji, Wielkiej Brytanii i Meksyku.

Jeśli chodzi o Polskę – portal wyborcza.tech dowiedział się od polskiego biura prasowego Facebooka, że quiz, za pośrednictwem którego Cambridge Analytica zbierała dane użytkowników, zainstalowały 23 osoby. Łączna liczba użytkowników, o których informacje mogła pozyskać wspomniana firma, wyniosła więc 57 138 – czytamy.


Źródło: newsroom.fb.com

Cambridge Analytica odniosła się jednak do szacunków Facebooka. Jak zadeklarowała w oświadczeniu na Twitterze, pozyskała dane nie więcej niż 30 milionów osób. W informacji na swojej stronie dodała, że nie wykorzystywała tych danych do kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.


Źródło: twitter.com/CamAnalytica

Mashable.com informuje ponadto, że 9 kwietnia 2018 roku Facebook planuje powiadomić tych użytkowników, których dane mogły zostać pobrane przez Cambridge Analytica w niedozwolony sposób. Wszyscy pozostali natomiast otrzymają na szczycie aktualności link do nowych ustawień, które pozwolą skontrolować aplikacje mające dostęp do danych osobowych – czytamy.


Źródło: newsroom.fb.com

„Niestety, Facebook nie może zrobić zbyt wiele w obliczu tego skandalu. Dane i tak zostały już wyciągnięte i prawdopodobnie użyte przez firmę (Cambridge Analytica – przyp. red.)” – komentuje mashable.com. Źródło przypomina jednak, że Mark Zuckerberg w przyszłym tygodniu będzie zeznawał w amerykańskim Kongresie w sprawie prywatności danych. Umówił się też na rozmowę z reporterami. (mp)

Zdjęcie główne: siedziba Facebooka w Menlo Park, rulenumberone2 [CC BY 2.0], via flickr.com

Źródło:

mashable.com, Facebook changes Cambridge Analytica data breach to 87 million users, Kerry Flynn, 04.04.2018/ wyborcza.pl, Sprawdź, czy dotyczy cię afera Facebooka. 10 najczęściej zadawanych pytań o "zasysanie" danych, Paweł Hekman, Vadim Makarenko, 19.03.2018 (aktualizacja 04.04.2018)/ ca-commercial.com, CA responds to announcement that GSR dataset potentially contained 87 million records, 04.04.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin