.

 

Facebook nie będzie już polecał użytkownikom grup zdrowotnych

dodano: 
18.09.2020
komentarzy: 
0

Facebook zapowiada, że grupy poświęcone tematom zdrowotnym nie będą pojawiały się w rekomendacjach serwisu – podaje engadget.com. Zmiana ma pomóc firmie w walce z dezinformacją – czytamy.

Czytaj też: Facebook będzie walczyć z fałszywymi informacjami o koronawirusie

Dowiadujemy się, że użytkownicy platformy będą mogli nadal wyszukiwać tego rodzaju grupy i zapraszać innych do dołączenia do nich, jednak społeczności te nie pojawią się już w sugestiach.

Jak informuje engadget.com, grupy, zwłaszcza te skupione na tematach zdrowotnych, od dawna stanowią problem dla platformy. Algorytm Facebooka łączy bowiem niepowiązane ze sobą grupy dotyczące tej tematyki, przez co osoby zainteresowane tematami zdrowia mogą otrzymywać sugestie grup zajmujących się teoriami spiskowymi przeciwko szczepionkom czy rozpowszechniających fałszywe informacje na temat COVID-19. Czytamy jednak, że Mark Zuckerberg nie planuje usuwania postów o szczepionkach, jak robi to z fałszywymi informacjami dotyczącymi pandemii koronawirusa, dlatego też rozwiązaniem może być ograniczenie poleceń w aktualnościach.

Czytaj także: Instagram blokuje hashtagi związane z treściami antyszczepionkowymi

Dodatkowo Facebook będzie archiwizował grupy, które nie mają aktywnego administratora. Firma ma też zapraszać członków społeczności do pełnienia funkcji przewodniczącego grupy przed jej zarchiwizowaniem.

Źródło: engadget.com

Engadget.com pisze, że mimo tych planów, krytycy twierdzą, że Facebook nie robi wystarczająco dużo, aby walczyć z dezinformacją w serwisie. Źródło przytacza np. rozpowszechnianie bezpodstawnych teorii spiskowych na temat tego, jak wybuchły pożary w stanie Oregon w USA. Serwis zaczął usuwać te informacje dopiero po tym, jak ratownicy prosili ludzi, aby przestali udostępniać plotki – czytamy. (kd)

Źródło:

engadget.com, Facebook will no longer recommend health groups, Karissa Bell, 17.09.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin