.

Facebook usunął kolejne fałszywe konta, ale nie wie, kto za nimi stoi

dodano: 
02.08.2018
komentarzy: 
0

Facebook na stronie swojego newsroomu poinformował o usunięciu 32 stron i profili na Facebooku i Instagramie. Usunięte konta były zaangażowane w działania, które są niedozwolone na platformie – wyjaśnili przedstawiciele serwisu.

Dalej napisali, że śledztwo jest na początkowym etapie, więc nie są w stanie udzielić jeszcze wszystkich informacji dotyczących sprawy. Zdecydowali się jednak upublicznić dotychczasowe działania z uwagi na możliwe powiązania tych stron z planowanymi w Waszyngtonie protestami.

Z Facebooka usunięto osiem stron i 17 profili, a z Instagrama siedem kont. Łącznie obserwowało je 290 tys. osób. Do stron, które miały najwięcej obserwujących, należały „Aztlan Warriors”, „Black Elevation”, „Mindful Being” czy „Resisters”. Wszystkie konta opublikowały ponad 9,5 tys. postów. Wykupiły one około 150 reklam na Facebooku i Instagramie, na które wydały około 11 tys. dolarów. Od maja 2017 roku utworzyły około 30 wydarzeń.

„Niektóre działania tych kont są zgodne z tym, co widzieliśmy w przypadku IRA (Internet Research Agency, czyli rosyjskiej organizacji, która prowadziła kampanię reklamową na Facebooku – przyp. red.) przed wyborami w 2016 roku i po nich. Znaleźliśmy dowody na pewne powiązania między tymi stronami a kontami IRA, które wyłączyliśmy w ubiegłym roku. Mimo to, widoczne są również różnice. Na przykład, konta IRA, które wyłączyliśmy w zeszłym roku, czasami używały rosyjskich adresów IP. W tym przypadku ich nie widzieliśmy” – piszą przedstawiciele serwisu.

Facebook dodał również, że prawdopodobnie w związku ze zmianami, które miały zapobiegać nadużyciom, wprowadzonymi w ciągu ostatniego roku, osoby odpowiedzialne za utworzenie tych kont musiały staranniej ukrywać swoją tożsamość niż kiedyś IRA. Co więcej, miały one korzystać z sieci VPN, telefonii internetowej czy płacić osobom trzecim za publikowanie reklam.

Screen wydarzenia organizowanego przez jedną z usuniętych stron
Źródło: newsroom.fb.com

Przedstawiciele portalu przyznali też, że serwis m.in. inwestuje w lepszą technologię, a także współpracuje z organami ścigania. W analizie i identyfikacji nadużyć wspiera go również organizacja badawcza Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab.

Więcej informacji o usuniętych przez Facebooka kontach można znaleźć na stronie. (ak)

Źródło:

newsroom.fb.com, Removing Bad Actors on Facebook, Nathaniel Gleicher, Alex Stamos, 31.08.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin