.

 

Facebook usuwa zdjęcia obrazów Rubensa przedstawiających nagie postaci

dodano: 
24.07.2018
komentarzy: 
0

Facebook usunął zdjęcia obrazów malarza Petera Paula Rubensa, ponieważ przedstawiają one nagość – informuje polsatnews.pl za PAP.

Flamandzka Izba Turystyczna (Toerisme Vlaanderen) napisała list do Marka Zuckerberga, w którym sprzeciwia się decyzji Facebooka. Podpisali się pod nim m.in. dyrektorzy muzeów w Antwerpii, Brugii i Brukseli – pisze portal.

„Zauważyliśmy, że Facebook konsekwentnie odrzuca dzieła sztuki naszego ukochanego Petera Paula Rubensa. (…) Chociaż skrycie śmiejemy się z tego, to ta cenzura kulturowa utrudnia nam życie. (...) Jeśli Peter Paul Rubens miałby możliwość założenia konta na Facebooku w swoich czasach, miałby nadzwyczajną liczbę osób śledzących jego fan page” – źródło przytacza fragment listu.

Polsatnews.pl, powołując się na Brussels Times, pisze, że działania Facebooka są prawdopodobnie spowodowane tym, że nie potrafi on odróżnić sztuki od pornografii. Cała sytuacja może jednak wpłynąć na wzrost popularności flamandzkiego malarstwa i przyciągnąć turystów do muzeów – czytamy dalej.

Flamandzka Izba Turystyczna, chcąc nagłośnić sprawę, opublikowała film nakręcony w Domu Rubensa w Antwerpii, w którym „kpi z polityki Facebooka dotyczącej nagości” – informuje źródło.

Jak opisuje polsatnews.pl, bohaterami nagrania są dwaj mężczyźni w mundurach z napisem „Inspektorzy mediów społecznościowych”, którzy podchodzą do osób oglądających obrazy w Domu Rubensa w Antwerpii. „Inspektorzy” pytają ich, czy mają profil na portalu społecznościowym. Tym, którzy posiadają konta, nie pozwalają oglądać dzieł przedstawiających nagie postaci. Mężczyźni mówią im też, że nie mogą patrzeć na te obrazy ze względu na „własne bezpieczeństwo” – czytamy.

Niedawno Facebook ocenzurował również zdjęcia innych dzieł sztuki przedstawiających nagość, były to m.in. fotografie figurki „Wenus z Willendorfu” oraz obrazu Rubensa „Zdjęcie z Krzyża” – podaje portal, powołując się na VRT News. (ak)

Zdjęcie główne: Peter Paul Rubens (domena publiczna), via Wikimedia Commons

Źródło:

polsatnews.pl, Facebook cenzuruje obrazy Rubensa, belgijskie muzea protestują, 23.07.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin