Flash mobs dla Dog in the Fog

dodano: 
09.05.2005
komentarzy: 
0

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wprowadzeniu na rynek przez Kompanię Piwowarską piwa Dog in the Fog. Istotnym elementem kampanii przygotowanej przez agencję Sigma były tzw. flash mobs – absurdalne z pozoru spotkania, których reguły powstają w sieci, a właściwe działania przenoszą się do świata realnego. Działania PR stanowiły wsparcie dla działań ambientowych opracowanych i prowadzonych przez agencję reklamową PZL, a których osnową było pojawienie się na ulicach polskich miast osób prowadzących na smyczy niewidzialne psy. Zadaniem Sigmy było – poprzez wzmocnienie efektu plotki (tzw. buzz marketing) – wzbudzenie zainteresowania tym wydarzeniem społeczności Internetu, a za jego pośrednictwem – także mediów klasycznych. Przedstawiciele agencji towarzyszyli właścicielom niewidzialnych psów podczas ich spacerów, obserwując reakcje przechodniów i przysłuchując się wymienianym uwagom. Wnioski posłużyły do odpowiedniego inicjowania dyskusyjnych na blisko 80 forach internetowych.

Efekty przeszły wszelkie oczekiwania - wysyp dziwnych spacerowiczów wywołał prawdziwą burzę opinii w Internecie. Zastanawiano się, z czym wiązać te niecodzienne przypadki. Pojawiło się wiele domysłów głosów za i przeciw, zabawnych propozycji, np. sprzedaży niewidzialnego psa na aukcji internetowej. Finałem trwających blisko tydzień działań było zorganizowanie przez Sigmę 17 kwietnia w ośmiu miastach Polski flash mobów, których celem było podsycenie efektu krążących po Internecie plotek i domysłów, zainteresowanie mediów i wzbudzenie kolejnych komentarzy. We flash mobach mógł wziąć udział każdy, kto na to miał ochotę i do kogo dotarła informacja wysłana przez Internet. O godzinie 16:30 w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu spotkali się właściciele niewidzialnych psów. W każdym z miejsc po kilkadziesiąt osób rozmawiało, wymieniając uwagi nt. swoich pupili, chwaląc je lub krytykując za rozmaite cechy. Po paru minutach właściciele niewidzialnych psów uformowali koło i spacerując jak na wystawie, dumnie prezentowali swoich podopiecznych. Po kilku okrążeniach niewidzialne psy stawały się bardzo niespokojne i szarpiąc za smycze wyciągały swych właścicieli z kręgu. Po chwili wszyscy rozbiegali się w stronę okolicznych zabudowań. Flash mob trwał krótko. Tak nagle jak się pojawiał, tak szybko się skończył. Flash moby wzbudziły bardzo duże zainteresowanie przechodniów. W kilku miejscach zgromadziły się prawdziwe tłumy. Nie było końca domysłom o co chodzi w tej akcji, jednak podczas wydarzenia – tak jak i w całej kampanii PR - nie pojawiła się na ten temat żadna informacja.

Kampania PR była krótkotrwała, ale bardzo intensywna, poprzedzając właściwą kampanię reklamową produktu. Oprócz działań w Internecie i flash mobów, działania PR obejmowały także przygotowanie nietypowej informacji prasowej oraz atrakcyjnych zdjęć ukazujących reakcję przechodniów na te niecodzienne sytuacje. Efektem były liczne publikacje w mediach regionalnych i centralnych, dyskusje w czołowych stacjach radiowych, na licznych internetowych forach dyskusyjnych, a nawet obecność w czołowym programie informacyjnym TVP. Kulminacją całej kampanii była konferencja prasowa 27 kwietnia, na której Kompania Piwowarska oficjalnie ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego produktu.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin