.

Czy w Polsce da się pogodzić życie prywatne z zawodowym? FOB przedstawia publikację na temat work-life balance

dodano: 
28.05.2020
komentarzy: 
0

„Odwaga i równowaga, czyli work-life balance po polsku” to nowa publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, opisująca temat godzenia życia osobistego z pracą. W dokumencie poruszono także tematy takie jak wsparcie pracowników przed pracodawców, najważniejsze wyzwania dla osób opiekujących się bliskimi oraz gotowość rynku pracy na prawdziwy work-life balance. Publikację wydano w ramach Karty Różnorodności, którą w Polsce koordynuje FOB.

Jak przypomina FOB, w sierpniu 2019 roku weszła w życie Dyrektywa Komisji Europejskiej o work-life balance, czyli równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Państwa należące do Unii Europejskiej muszą wprowadzić w życie te przepisy do 2 sierpnia 2022 roku. Forum Odpowiedzialnego Biznesu rozpoczęło publiczną debatę na temat godzenia ról zawodowych i prywatnych już w 2019 roku – zeszłoroczny Ogólnopolski Dzień Różnorodności odbył się pod hasłem „Odwaga i równowaga”. Temat ten stał się także głównym elementem działań realizowanych w Karcie Różnorodności – m.in. w czasie majowego Miesiąca Różnorodności, podczas którego odbyła się premiera nowej publikacji FOB.

Czytaj więcej: Rusza #MiesiącRóżnorodności. Tematem przewodnim cyklu jest praca przyszłości

Dokument „Odwaga i równowaga, czyli work-life balance po polsku” podzielony jest na cztery części. W pierwszej autorzy zastanawiają się nad redefinicjami pojęć takich jak „różnorodność”, „zarządzanie różnorodnością” czy „włączenie”. Część druga dotyczy mierzenia skuteczności podejmowanych przez firmy działań w zakresie zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym; znajduje się tam też omówienie wyników badania FOB „Stan zarządzania różnorodnością w Polsce”. W trzeciej części autorzy przybliżają reakcje i komentarze, z jakimi w dyskursie publicznym spotkały się informacje o przyjęciu w Polsce wytycznych Unii Europejskiej oraz ich wpływie na polski Kodeks Pracy. W części ostatniej znalazły się opisy wyzwań i rozwiązań z zakresu work-life balance oraz przykłady dobrych praktyk w Polsce z pokazaniem, jak firmy mierzą skuteczność tych działań.

„Powszechne doświadczenie pracy zdalnej, dla każdej i każdego, kiedy tylko to możliwe, sprawia, że z nową mocą powracają pytania o to, jak pracować. W sytuacji, kiedy nie wychodzimy do pracy, pracując w domu, a więc czy potrafimy też wyjść z pracy? Jak łączyć pracę z opieką nad dziećmi bez wsparcia instytucji do tego powołanych: żłobków, przedszkoli, szkół? Jak zachować równowagę między pracą własną, najbliższych nam osób, czasem wolnym, życiem rodzinnym? Te pytania, które przyniosła nam codzienność czasu pandemii, mogą zostać z nami na dłużej” – pisze we wstępie do publikacji Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Pełną publikację można pobrać na stronie.

Przez cały maj 2020 roku w mediach Karty Różnorodności trwa #MiesiącRóżnorodności – projekt, który w związku z sytuacją wywołaną koronawirusem zastąpił tegoroczny Ogólnopolski Dzień Różnorodności. Jest to cykl wywiadów oraz eksperckich wystąpień poświęconych wyzwaniom związanym z m.in. przyszłością rynku pracy, pełnieniem ról opiekuńczych czy mierzeniem poziomu zaawansowania firmy w zakresie zarządzania różnorodnością.

PRoto.pl jest patronem medialnym Miesiąca Różnorodności. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin