.

Francja wprowadzi nowe ograniczenia wiekowe dla nastolatków w mediach społecznościowych

dodano: 
15.03.2023
komentarzy: 
0

Francuscy parlamentarzyści poparli ustawę, która zakłada, że osoby od 13 do 15 roku życia będą musiały mieć zgodę rodziców na założenie konta na portalach społecznościowych – podaje connexionfrance.com. Dzieci poniżej 13 roku życia w ogóle nie będą mogły korzystać z social mediów – czytamy. Do tej pory we Francji obowiązywały europejskie normy w tym zakresie.

Nowe przepisy mają na celu ochronę dzieci i nastolatków przed szkodliwymi treściami w internecie, nieprzeznaczonymi dla ich grupy wiekowej – przekazuje źródło.

Francja nie podała jeszcze szczegółów, w jaki sposób zostanie to wdrożone oraz jak będzie egzekwowane, chociaż firmy, które nie zastosują się do przepisów, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 1 proc. światowego obrotu – dowiadujemy się. Ustawa została przyjęta prawie jednomyślnie (82 głosy do dwóch) w pierwszym czytaniu 2 marca 2023 roku.

Źródło wskazuje, że politycy chcą rozwiązać problem zbyt dużej liczby dzieci w aplikacjach społecznościowych, w których mogą one napotkać materiały nieprzeznaczone dla swojej grupy wiekowej.

Według organu regulacyjnego CNIL, ponad połowa dzieci w wieku od 10 do 14 lat korzysta z mediów społecznościowych, a średni wiek dziecka rejestrującego się w social mediach wynosi obecnie osiem i pół roku – czytamy. W debacie posłowie ustalili również listę zagrożeń internetowych, przed którymi ustawa ma chronić dzieci, w tym pornografię, cyberprzemoc, nieosiągalne standardy piękna i „uzależniające sposoby przyciągania uwagi” – podaje źródło.

Czytaj więcej: Dove sprzeciwia się filtrom z TikToka w akcji #TurnYourBack

We Francji toczą się również rozmowy nad ustawą dotyczącą publikowania zdjęć dzieci w mediach społecznościowych. Według posła Brunona Studera, średnio 1,3 tys. zdjęć każdego dziecka przed ukończeniem przez nie 13 roku życia jest udostępnianych w internecie – dowiadujemy się.

Serwis euronews.com zauważa, że francuski rząd chce walczyć z tzw. „sharentingiem”, czyli publikowaniem wizerunku dziecka przez jego rodziców w social mediach.

Ustawa zakłada, że w najbardziej ekstremalnych przypadkach sąd rodzinny może odebrać jednemu z rodziców prawo do udostępniania zdjęć dziecka – podaje źródło. Dodatkowo, proponowane przepisy mają na celu również karanie influencerów, którzy chcą zarabiać na wizerunku swoich dzieci.

Czytaj też: Matka Polka Influencerka. Kim są twórcy blogów parentingowych?

Francja będzie również pierwszym krajem, w którym kontrola rodzicielska będzie domyślnym ustawieniem dla telefonów komórkowych sprzedawanych w sklepach – wskazuje źródło. (bs)

Źródło:

connexionfrance.com, French MPs back social media age restrictions for teenagers, 04.03.2023/ euronews.com, 'Sharenting': Why is France trying to stop parents from oversharing their children's images online?, 10.03.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin