.

 

IMM: Jerzy Buzek z największą sympatią mediów wśród europosłów Koalicji Obywatelskiej

dodano: 
21.11.2019
komentarzy: 
0

Instytut Monitorowania Mediów sprawdził, który z europosłów Koalicji Obywatelskiej jest najlepiej odbierany w mediach. Najkorzystniej wypadł Jerzy Buzek, najwięcej mówi się natomiast o Ewie Kopacz – wynika z analizy.

Jak czytamy w raporcie, Platforma Obywatelska podjęła decyzję o wyłonieniu swojego kandydata na prezydenta w ramach prawyborów. Wśród ewentualnych zwycięzców tego konkursu pojawiają różne nazwiska. „Największą sympatią mediów cieszy się Jerzy Buzek i być może właśnie on powinien reprezentować Koalicję Obywatelską w walce o fotel prezydenta” – podaje IMM w raporcie wizerunkowym.

Instytut Monitorowania Mediów przeprowadził analizę obecności w mediach pięciu europosłów Koalicji Obywatelskiej: Ewy Kopacz, Róży Thun, Danuty Huebner, Radosława Sikorskiego oraz Jerzego Buzka. W tym celu prześledził wzmianki na ich temat, pojawiające się w polskich mediach w okresie od 1 maja do 31 października 2019 roku.

O Jerzym Buzku mówi się dobrze, o Ewie Kopacz najwięcej

Najwięcej wzmianek w mediach pojawiło się na temat Ewy Kopacz, co miało związek z jej wyborem na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. O byłej premier pojawiło się łącznie 58,2 tys. publikacji. Jednak wśród nich więcej było tych o zabarwieniu negatywnym (2,3 tys.) niż pozytywnym (2,1 tys.). Publikacje o Ewie Kopacz stanowią 52 proc. wszystkich materiałów poświęconych analizowanym politykom. Wygenerowały one też najwyższe dotarcie (252 mln) oraz osiągnęły najwyższe AVE, czyli ekwiwalent reklamowy, który wyniósł 128 mln zł.

Drugie miejsce pod względem liczby publikacji zajęła Róża Thun, której dotyczyło 19 tys. wzmianek, w tym 257 materiałów o zabarwieniu pozytywnym i ponad dwa razy więcej negatywnych (539). O Radosławie Sikorskim pojawiło się z kolei ponad 12,4 tys. wzmianek, wśród których znalazło się 329 wpisów pozytywnych oraz 455 negatywnych. Danuta Huebner pojawiała się w mediach 11,1 tys. razy z przewagą pozytywnych wpisów na jej temat (123 pozytywne wzmianki, 44 negatywne).

Jak podaje IMM, na temat Jerzego Buzka nie mówiło się co prawda tak dużo, jak o Ewie Kopacz czy Radosławie Sikorskim, bo na jego temat pojawiło się 10,7 tys. wzmianek, ale to ten polityk cieszy się najlepszym stosunkiem liczby wypowiedzi pozytywnych – aż 245 – do negatywnych, których było zaledwie 39.

Głównym tematem Parlament Europejski 

O wymienionych politykach najczęściej pisano w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego czy wyboru Ewy Kopacz na wiceprzewodniczącą PE – informuje IMM. Kopacz była przywoływana również w publikacjach poświęconych lotom polityków rządowymi samolotami, poparciu przez polityk pomysłu powiązania wypłat unijnych funduszy z praworządnością, zaangażowaniu w kampanię wyborczą KO czy chęci przewodniczącego komisji ds. VAT postawienia Ewy Kopacz przed Trybunałem Stanu – czytamy w raporcie.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin