.

 

Influencer marketing: posty oznaczone jako sponsorowane są bardziej wiarygodne?

dodano: 
01.12.2021
komentarzy: 
0

Influencerzy, którzy odpowiednio oznaczają współpracę z markami, wzbudzają zaufanie konsunentów – wynika z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie LifeTube’a. Zaledwie 17 proc. badanych twierdzi, że współpraca z influencerem może zniechęcić ich do marki.

Oznaczeniom materiałów reklamowych wśród publikacji influencerów przygląda się od kilku tygodni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK sprawdza, czy posty sponsorowane twórców są wyraźnie oznaczone i nie noszą znamion kryptoreklamy. W kolejnym etapie prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące tzw. scamu, czyli działania mającego na celu wprowadzanie w błąd.

Czytaj więcej: Influencerzy pod lupą UOKiK

Kolejne działania UOKiK wobec influencerów. Na celowniku scam

W związku z działaniami UOKiK-u agencja LifeTube i IQS przeprowadziły badanie na temat współprac internetowych twórców z markami. Wyniki pokazują, że konsumenci ufają influencerom, którzy oznaczają treści sponsorowane przez marki.

67 proc. badanych wskazało, że zauważa u obserwowanych przez siebie twórców posty oznaczone jako sponsorowane lub stworzone we współpracy z marką, oznaczone m.in. takimi hashtagami jak #ad #spon #wspolpraca czy #reklama. Ponad połowa badanych (54 proc.) traktuje takie posty jako bardziej wiarygodne. Za mniej wiarygodne – w porównaniu do postów stworzonych bez współpracy z marką – uznaje te publikacje nieco ponad jedna czwarta badanych.

Jak zauważa Beata Sadowska, PR&Marketing Manager w IQS, nadal spory jest odsetek internautów, którzy nie spotkali się z oznaczeniem współpracy komercyjnej w postach influencerów albo nie mają wyrobionej opinii na temat tego rodzaju współpracy. „Obie te grupy mogą być oczywiście tożsame. Powszechność oznaczania postów i regulacje w tym zakresie z pewnością zwiększyłyby wiarygodność i zaufanie do całej branży” – komentuje Sadowska.

Z raportu wynika, że konsumenci chętnie sięgają po marki i produkty polecane przez influencerów. Jedynie 17 proc. respondentów deklaruje, że współpraca marki i influencera zniechęca ich do produktu. 55 proc. uważa z kolei przeciwnie

Kamil Bolek, CMO Grupy LTTM (LifeTube, TalentMedia, Gameset), zapewnia, że branża pracuje już nad samoregulacją, czyli nad wypracowaniem jak najlepszych praktyk w tym obszarze. „Zależy nam na stworzeniu mądrych regulacji, opierających się na zrozumieniu zarówno rynku influencer marketingu, jak i potrzeb konsumentów” – mówi.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2021 na samoobsługowej platformie Omnisurv by IQS na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-64 lata.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin