.

 

Kobiety nie są stworzone do pracy w IT? Krytykowana opinia pracownika Google'a

dodano: 
08.08.2017
komentarzy: 
1

Opinia pracownika Google’a o kobietach w branży IT wywołała oburzenie w sieci – opisuje bbc.com.

Jak czytamy, jeden ze starszych inżynierów internetowego giganta przygotował wewnętrzną notatkę liczącą 10 stron, w której napisał m.in., że przyczyną braku kobiet na kierowniczych stanowiskach w branży technologicznej jest nie dyskryminacja, lecz różnice biologiczne.

Pracownik napisał także, że „należy przestać zakładać, że różnice między płciami oznaczają seksizm”. Dodał, że kobiety wolą pracę w branżach społecznych lub artystycznych, a w programowaniu lepiej radzą sobie mężczyźni. Skrytykował również podejmowane przez Google’a inicjatywy, których celem jest wyrównanie szans kobiet i mężczyzn. W jego ocenie prowadzenie przez firmę programów edukacyjnych dla kobiet jest błędem – czytamy dalej.

Jak podaje źródło, dokument początkowo został zamieszczony na wewnętrznym forum firmy, jednak kontrowersyjna treść szybko została udostępniona publicznie. Notatka wywołała oburzenie internautów, którzy domagali się wyjaśnień, a także zwolnienia pracownika.

Google opublikowało w tej sprawie oświadczenie, w którym wyjaśniło, że nie zgadza się z treścią dokumentu i nie popiera opisanych w nim poglądów. Firma podkreśliła też, że zachęca kobiety do podjęcia pracy w branży technologicznej – czytamy.

Jakiś czas temu Google zostało oskarżone o dyskryminację kobiet pod względem wynagrodzeń. Amerykański Departament Zatrudnienia ocenił, że kobiety w branży IT zwykle zarabiają mniej niż mężczyźni, a w przypadku giganta z Mountain View było to szczególnie widoczne – zdaniem instytucji koncern naruszał przepisy federalne dotyczące zarobków kobiet. Google zaprzeczyło jednak tym oskarżeniom i zapewniło, że przeprowadza dogłębną analizę wynagrodzeń pod względem płci. (mb)

Źródło:

bbc.com, Google employee anti-diversity memo causes row, 07.08.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin