.

 

Komisja Europejska wszczyna kolejne postępowanie przeciwko TikTokowi

dodano: 
23.04.2024
komentarzy: 
0

22 kwietnia 2024 roku Komisja Europejska opublikowała komunikat prasowy, w którym poinformowała o rozpoczęciu drugiego formalnego postępowania przeciwko TikTokowi. Powodem wszczęcia dochodzenia jest uruchomienie programu TikTok Lite w Hiszpanii i Francji. Według instytucji nowa funkcja może doprowadzić do uzależnienia użytkowników od serwisu, a tym samym – negatywnie wpływać na ich zdrowie psychiczne.

Czytaj więcej: UE wszczyna postępowanie w sprawie TikToka. Chodzi o ustawę o usługach cyfrowych

Na stronie internetowej czytamy, że wprowadzony w marcu 2024 roku TikTok Lite jest określany jako „program zadań i nagród” skierowany do pełnoletnich internautów. Polega on na przyznawaniu użytkownikom punktów po wykonaniu określonych czynności w serwisie. Mowa m.in. o oglądaniu filmów, obserwowaniu twórców czy zapraszaniu znajomych do założenia konta na platformie. 

Organ wykonawczy podejrzewa, że serwis społecznościowy mógł naruszyć ustawę o usługach cyfrowych (z ang. DSA – Digital Services Act) w momencie, kiedy wprowadził nowy program do wybranych państw „bez uprzedniej starannej oceny ryzyka”. Zauważa również, że – zgodnie z ustawą DSA – duże platformy internetowe „są zobowiązane do przedłożenia sprawozdania z oceny niebezpieczeństw, w tym środków mających na celu ograniczenie wszelkich potencjalnych zagrożeń systemowych, przed uruchomieniem jakichkolwiek nowych funkcji (…)”. 

KE podkreśla zagrożenia związane z wprowadzeniem TikToka Lite. Zwraca uwagę na jego potencjalny negatywny wpływ na zdrowie psychiczne internautów. Stwierdza, że może on stymulować zachowania uzależniające. „Jest to szczególnie niepokojące w przypadku dzieci, biorąc pod uwagę podejrzenie braku skutecznych mechanizmów weryfikacji wieku na TikToku” – przekazuje.

Instytucja informuje, że uruchomienie TikToka Lite wiąże się z problemami, które zostały już poruszone w pierwszym formalnym postępowaniu przeciwko serwisowi z lutego 2024 roku. Mowa m.in. o „ochronie małoletnich, przejrzystości reklam, dostępie naukowców do danych, a także zarządzaniu ryzykiem związanym z uzależniającymi projektami i szkodliwymi treściami”.

W informacji prasowej czytamy także, że obecnie toczą się dwa inne formalne postępowania dotyczące potencjalnego naruszenia ustawy o usługach cyfrowych. Oskarżone są serwis społecznościowy X oraz platforma handlowa AliExpress. (an)

Źródło:

ec.europa.eu, Commission opens proceedings against TikTok under the DSA regarding the launch of TikTok Lite in France and Spain, and communicates its intention to suspend the reward programme in the EU, 22.04.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin