Komisja Europejska wzięła się za opodatkowanie Google’a i Facebooka

dodano: 
27.03.2018
komentarzy: 
0

Komisja Europejska zaproponowała podatek cyfrowy, który ma pomóc państwom należącym do Unii Europejskiej w odnoszeniu korzyści z funkcjonowania na ich terenie gigantów technologicznych, takich jak Facebook, Google czy Amazon – relacjonuje forbes.pl. Obecnie działalność tych firm nie jest opodatkowana, jeśli nie mają one w danym kraju swojej siedziby.

Organ Unii Europejskiej zaproponował dwa pakiety nowych rozwiązań. Pierwszy z nich zakłada, że zyski firm cyfrowych będą opodatkowane w miejscu, gdzie nawiązywany jest kontakt z użytkownikami. Forbes.pl pisze, że chodzi o miejsca, w których giganci technologiczni pozyskują dane, dzięki którym mogą np. współpracować z reklamodawcami. Nowelizacja znosiłaby przepis, według którego dane przedsiębiorstwo płaci podatki tylko temu krajowi, w którym ma swoją siedzibę.

Drugi pakiet obejmuje wprowadzenie podatku pośredniego (na poziomie 3 proc.), który byłby odprowadzany od przychodów firmy spełniającej jeden z trzech warunków: jej zyski z działalności cyfrowej przekraczają siedem milionów euro, liczba jej użytkowników jest większa niż 100 tysięcy lub liczba kontraktów biznesowych wynikających z działalności w sieci to ponad trzy tysiące.


Źródło: ec.europa.eu

Jeśli propozycje Komisji Europejskiej zostaną przyjęte w toku legislacji, podatkiem zostanie objętych ok. 120-150 firm, z czego połowa to przedsiębiorstwa amerykańskie, a jedna trzecia – europejskie. Państwa członkowskie miałyby zyskać dzięki wpływom z podatków rocznie około pięć miliardów euro.

Na konieczność wprowadzenia zmian zwraca uwagę m.in. wiceminister finansów Paweł Gruza w wypowiedzi dla PAP-u – pisze forbes.pl. Urzędnik wskazuje, że obecnie działające prawo regulujące sposoby płacenia podatków przez firmy międzynarodowe powstało jeszcze – co do zasady – w latach 20. XX wieku.

„Stare przepisy zupełnie nie pasują do nowej rzeczywistości biznesowej (…). Świetnie prosperujący biznes nie jest nigdzie opodatkowany” – komentuje wiceminister Gruza. Przyznaje też, że Polska wspiera obie propozycje Komisji Europejskiej. (mp)

Źródło:

forbes.pl, Podatek cyfrowy pozwoli opodatkować Facebooka i Google tam, gdzie działają, 24.03.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin