KRRiT rozpoczął cykl spotkań Okrągłego Stołu Medialnego

dodano: 
05.03.2018
komentarzy: 
0

W styczniu 2018 roku informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchyliła nałożoną na TVN24 karę w wysokości 1,479 mln zł. Rada chciała ukarać nadawcę sankcją finansową, ponieważ miała zastrzeżenia co do sposobu relacjonowania przez stację sejmowych protestów w grudniu 2016 roku.

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT-u, zapowiedział też wówczas „stworzenie Okrągłego Stołu Medialnego przy KRRiT z udziałem środowisk dziennikarskich, naukowych, ale przede wszystkim z aktywnym uczestnictwem nadawców”. Przyczyną zainicjowania tego projektu miał być problem brutalizacji życia publicznego, narastającej agresji kierowanej również przeciwko dziennikarzom, propagowania mowy nienawiści i dezinformacji, czyli fake newsów. Witold Kołodziejski stwierdził, że istnieje potrzeba wspólnego wypracowania form samoregulacyjnych w mediach.

Jak podaje na swojej stronie internetowej KRRiT, 28 lutego 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie zapowiadanego Okrągłego Stołu Medialnego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele kierownictwa takich nadawców jak TVP, TVN, Telewizja Polsat, Telewizja PULS, ZPR Media, Discovery Networks oraz Fundacja Lux Veritatis.

„Zebrani zapoznali się z przygotowaną przez KRRiT prezentacją samoregulacji i współregulacji jako metody rozwiązywania napięć w relacjach rynek-regulator, proponowaną przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny” – czytamy na krrit.gov.pl.

Przedstawiciele nadawców przedstawili swoje opinie na temat zaprezentowanych przez przewodniczącego Rady zasad dotyczących samoregulacji na rynku polskich wydawców elektronicznych.

Podczas spotkania zdecydowano też o powołaniu zespołu, którego zadaniem byłoby opracowanie Kodeksu Dobrych Praktyk. Miałoby się to przełożyć na stworzenie w najbliższej przyszłości Rady Nadawców. Jej misją byłoby dbanie o przestrzeganie wspomnianego Kodeksu. (pp)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin