Lobbing farmaceutyczny?

dodano: 
08.06.2006
komentarzy: 
2

Gazeta Finansowa porusza problem powiązań pomiędzy światem polityki, służby zdrowia, koncernów farmaceutycznych i firm oraz osób zajmujących się lobbingiem. Gazeta przypomina o zarzutach formułowanych wobec PO, a dotyczących domniemanej umowy pomiędzy partią a Stowarzyszeniem Przedstawicieli Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych.
Na mocy umowy stowarzyszenie miało współfinansować kampanię wyborczą PO w zamian za pomoc we wprowadzaniu korzystnych dla koncernów regulacji prawnych po wyborach. Autor artykułu, Szymon Szadkowski, wskazuje, że środowisko lekarzy jest często kojarzone z Platformą, podobnie jak Koalicja Teraz Zdrowie, żądająca zmian w ustawodawstwie zdrowotnym. „Wzrost państwowych nakładów na służbę zdrowia, o co walczy Koalicja Teraz Zdrowie, to nie tylko podwyżki dla pracowników służby zdrowia, ale także wzrost nakładów na refundację leków. Od października wywalczono już 4 mld zł. Ciekawe ile z tego pójdzie na wzrost płac?” – pyta dziennikarz Gazety Finansowej.
Szadkowski pisze też o lobbingu prowadzonym na korzyść koncernów farmaceutycznych i producentów sprzętu medycznego. Jednym z głównych lobbystów jest, zdaniem autora, Marek Matraszek, właściciel firmy CEC Government Relations. Ale autor przypomina też o agencji Jatrejon PR, zatrudnionej przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych.
Szadkowski pyta też, czy za firmami farmaceutycznymi nie stoją działania korupcyjne i sugeruje potrzebę zainteresowania się prokuratury, a nawet ABW ich działalnością.

Źródło:

Gazeta Finansowa, Skazani na kasę, Szymon Szadkowski, 08.06.06, s.1.
komentarzy:
2

Komentarze

(2)
Dodaj komentarz
09.06.2006
11:41:46
preparat:)
(09.06.2006 11:41:46)
"dzialania etyczne, narzedzia dopuszczalne z prawem" -puste slowa. Praktyczne zstosowanie zgoła inne od etycznego i uczciwego. Wierz mi:)
08.06.2006
13:09:21
Stan, nie z fir...
(08.06.2006 13:09:21)
Każda brednia powtarzana byle często zaczyna żyć jako prawda publiczna. Chyba na to liczy Gazeta Finansowa i na to że wzbudzi też przy okazji wzbijania kurzu, zainteresowanie kogokolwiek sobą. To normalne, że przemysł - nie tylko farmaceutyczny - lobbuje i lobbowac będzie i nie ma co robić z tego zarzutu że CEC pracował na rzecz Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych. Ale ciekawe z czyjej inspiracji Gazeta Finansowa, którą trudno nazwać wiarygodnym medium opiniotwórczym, o śladowym nakładzie i czytelnictwie tak aktywnie rzuca się w wir walki o lepsze jutro z pieśnią na ustach i Mariuszem Łapińskim u boku. Firmy farmaceutyczne nie są świete, ale niechże Finansowa nie stawia absurdalnego zarzutu , że wykorzystywanie lobbingu czy też działań PR na rzecz interesu grupy są niewłąściwe. Dopóki są to działania etyczne, posługujące się narzędziami dopuszczalnymi prawem - wszystko jest w porządku. Jeśli zaś działania były nieetyczne - trzeba to najpierw udowodnić i od tego są sądy. Za chwilę przeczytamy na łamach GF, że nie jest w porządku gdy adwokat broni przestępcę, bo to chyba nieetyczne i dwuznaczne moralnie. Absurd!
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin