.

 

Medycy apelują do Spotify o walkę z dezinformacją na temat COVID-19

dodano: 
14.01.2022
komentarzy: 
0

Lekarze wzywają Spotify do walki z fałszywymi informacjami na tematy zdrowotne – pisze theguardian.com. List otwarty medyków powstał w odpowiedzi na podcast Joe Rogana, który zyskał ogromną popularność na platformie.

Jak czytamy, list otwarty do Spotify napisało w sumie 270 amerykańskich lekarzy, naukowców, pracowników służby zdrowia i profesorów. Wyrazili oni zaniepokojenie błędnymi informacjami medycznymi, które pojawiły się w podcaście The Joe Rogan Experience. Szczególną uwagę zwrócili na epizod z wirusologiem Robertem Malone.

Medycy apelują do platformy o stworzenie „jasnej i publicznej polityki w celu moderowania dezinformacji w serwisie” – podaje źródło. W liście zarzucili gospodarzowi programu Joe Roganowi szerzenie nieprawdziwych informacji o COVID-19. Jak czytamy, list w pierwszej kolejności został opisany przez magazyn „Rolling Stone”, który zacytował Katrine Wallace, epidemiolog z University of Illinois w Chicago, która nazwała Rogana „zagrożeniem dla zdrowia publicznego” za rozpowszechnianie ideologii antyszczepionkowej.

Autorzy listu skupiają się głównie na odcinku podcastu z grudnia 2021 roku, w którym wystąpił Robert Malone – wirusolog, który był zaangażowany w technologię szczepionek mRNA, krytykowany za rozpowszechnianie dezinformacji na temat szczepień. Źródło zwraca uwagę, że jego pojawienie się w programie dało mu pole do promowania teorii spiskowych. Czytamy, że w odcinku Malone wygłosił m.in. fałszywe stwierdzenie, że szpitale są zachęcane finansowo do fałszywego określania COVID-19 jako przyczynę zgonów. Dowiadujemy się m.in., że Rogan powiedział w odcinku, że „krążą plotki o tym, ile szpital otrzymuje za śmierć z powodu covida i że rząd daje za to”, na co Malone odpowiedział: „To nie są plotki”.

Eksperci w liście do Spotify wskazali, że rozpowszechnianie dezinformacji na tak dużą skalę ma niezwykle niebezpieczne konsekwencje. Wskazali, że jako naukowcy spotykają się z brakiem zaufania opinii publicznej do badań i naukowej wiedzy. „Jako edukatorzy i popularyzatorzy nauki mamy za zadanie naprawić zniszczone przez społeczeństwo zrozumienie nauki i medycyny. Jako lekarze znosimy uciążliwy ciężar pandemii, która rozciągnęła nasze systemy medyczne do granic ich możliwości i tylko może ją zaostrzyć antyszczepionkowy sentyment wpleciony w ten i inne odcinki podcastu Rogana” – wskazali medycy.

W liście zauważono też, że ​​Malone jest „jednym z dwóch niedawnych gości JRE, którzy porównali politykę pandemiczną do Holocaustu”. „Te działania są nie tylko niedopuszczalne i obraźliwe, ale także niebezpieczne z medycznego i kulturowego punktu widzenia” – podkreślili autorzy apelu, dodając, że Spotiy bierze odpowiedzialność za umożliwienie działania antyszczepionkowcom. (mb)

Źródło:

theguardian.com, ‘Menace to public health’: 270 doctors call out Spotify over Joe Rogan’s podcast, Maya Yang, 14.01.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin