.

Meta rozwija zakładkę Pomoc społecznościowa

dodano: 
10.03.2022
komentarzy: 
0

Meta aktualizuje zakładkę Pomoc społecznościowa. Ma ona stać się głównym źródłem informacji na Facebooku dla Ukraińców i innych osób przebywających w tym rejonie. Znajdą się tam rzetelne informacje pochodzące od instytucji i organizacji takich jak Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR), Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji czy lokalne oddziały Czerwonego Krzyża – przekazuje biuro prasowe Mety.

Serwis udostępni w tym miejscu m.in. informacje, gdzie szukać pomocy medycznej, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak uzyskać pomoc doraźną zarówno w Ukrainie, jak i po przekroczeniu granicy, w sąsiednich krajach.  

W zakładce znajdzie się także link kierujący do infolinii Państwowej Służby Ukrainy ds. Nadzwyczajnych w aplikacji WhatsApp, która przekazuje najważniejsze aktualne informacje oraz przypomina o zasadach postępowania w sytuacjach kryzysowych. Jak informuje Meta, link do Pomocy społecznościowej będzie wyświetlany na górze strony ukraińskiego Facebooka, na stronie głównej na Instagramie, a także na górze wyników wyszukiwania na Facebooku po wpisaniu określonych słów kluczowych.

Pomoc społecznościowa ma być dostępna w Ukrainie, Polsce, Rumunii, Słowacji, Mołdawii i na Węgrzech.

Serwis społecznościowy rozwija także zasoby informacji dotyczące zdrowia psychicznego. Zapowiada dodanie nowych wskazówek dotyczących tego tematu od organizacji międzynarodowych, w tym m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Treści te będą dostępne w Centrum Zdrowia Emocjonalnego na Facebooku dla użytkowników z całego świata w językach ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Znajdą się tam informacje o tym, co robić w sytuacjach stresowych i jak zapewnić wsparcie dzieciom podczas kryzysu.

Meta zapewnia też pomoc organizacjom w przekazywaniu wiadomości osobom w kryzysie za pomocą bezpłatnych reklam. Ponadto zespół Data for Good udostępnia zaufanym partnerom dane m.in. o powiązaniach społecznych między Ukrainą a resztą Europy czy o mobilności w czasie rzeczywistym dla krajów graniczących z Ukrainą, by pomóc im przewidzieć napływ uchodźców.

8 marca 2022 roku portal ogłosił udostępnienie aktualizacji na Instagramie, które mają pomóc zapewnić bezpieczeństwo ludziom w Ukrainie i Rosji oraz ograniczyć rozprzestrzenianie się dezinformacji.

Jak czytamy, by pomóc chronić społeczności w Ukrainie i Rosji, portal będzie ukrywać informacje o obserwowanych i obserwujących, a także o tym, które osoby obserwują się nawzajem. Oznacza to, że osoby śledzące konta prywatne w Ukrainie i w Rosji nie będą już mogły zobaczyć, kogo obserwują te konta ani kto je obserwuje. Ponadto te profile nie będą pokazywane na listach obserwujących lub obserwowanych innych osób ani wśród wspólnych  obserwujących.

Instagram zwraca również uwagę na narzędzia takie jak „Twoja aktywność” i „Pobieranie swoich informacji” osobom w Ukrainie i Rosji. „Twoja aktywność” umożliwia zbiorcze usuwanie opublikowanych przez siebie treści, a także polubień i komentarzy. Pobranie informacji pozwala natomiast uzyskać kopię swoich danych z Instagrama.

Meta informuje także, że obniża zasięg postów zawierających linki do rosyjskich mediów kontrolowanych przez państwo, a Stories na Instagramie zostaną umieszczone niżej.

Relacje zostaną także oznaczone, by odbiorcy wiedzieli, że prowadzą do rosyjskich mediów publicznych. Jak czytamy, te zmiany są dodatkiem do podjętych już kroków, które mają utrudnić znalezienie treści z kont prowadzonych przez rosyjskie media państwowe na Instagramie.

Dowiadujemy się, że serwis wyświetla również powiadomienie, zanim dany użytkownik udostępni treść z tych kont w swoich relacjach – znajduje się w nim informacja, że treści pochodzą z rosyjskich mediów kontrolowanych przez państwo. Jeśli ktoś mimo to zdecyduje się udostępnić te posty w relacjach, zostaną one umieszczone dalej wśród Stories. Co więcej, posty z rosyjskich kont mediów publicznych nie są pokazywane w Eksploruj i Reels. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin