Ministerstwo Cyfryzacji startuje z akcją #CyberbezpiecznySamorząd

dodano: 
22.05.2020
komentarzy: 
0

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło kampanię skierowaną do samorządów pod nazwą #CybezbezpiecznySamorząd. Akcja realizowana jest w ramach Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024. Jednym z głównych celów jest podniesienie poziomu odporności systemów informacyjnych administracji publicznej oraz kompetencji w projektowaniu procesów zwiększających cyberbezpieczeństwo.

Działania obejmować będą szkolenia, warsztaty i ćwiczenia oraz bezpośrednie wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w reagowaniu na incydenty zagrożenia w sieci.

Do celów komunikacyjnych uruchomiono skrzynkę mailową cyberJST@mc.gov.pl, za pośrednictwem której resort będzie przekazywać samorządom informacje o planowanych wydarzeniach i inicjatywach oraz o możliwych formach ich udziału. Komunikaty mają być dopasowane do profilu pracy ekspertów – przykładowo szkolenia będą kierowane do osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury i usług teleinformatycznych.

W ramach akcji ministerstwo opublikowało zestaw poradników skierowanych do jednostek samorządy terytorialnego. Zagadnienia w nich poruszane to: „Cyberbezpieczeństwo – jak chronić nasze informacje przed atakami w cyberprzestrzeni” oraz „Zgłaszanie incydentów przez jednostki samorządu terytorialnego”.

Jak podaje resort, od czerwca 2020 roku rozpoczną się również szkolenia online w formie webinariów, które dotyczyć będą cyberbezpieczeństwa oraz obowiązków wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Szkolenia mają prowadzić eksperci z Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji i CSIRT NASK.

„Chciałbym podkreślić, że materiały szkoleniowe dla webinariów przygotowane zostały na podstawie doświadczeń z pilotażowych warsztatów dla osób odpowiedzialnych za systemy i sieci teleinformatyczne w jednostkach samorządu terytorialnego przeprowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w pięciu województwach: podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i pomorskim” – napisał minister Marek Zagórski w piśmie skierowanym do prezydentów, burmistrzów, starostów i wójtów. (ak)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin