.

MRPiT odwołuje prezesa POT i szuka jego następcy

dodano: 
16.10.2020
komentarzy: 
0

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii odwołało Roberta Andrzejczyka z funkcji prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Resort ogłosił już także konkurs na jego następcę.

Robert Andrzejczyk został prezesem POT we wrześniu 2017 roku (mianował go ówczesny minister sportu i turystyki, Witold Bańka). Jak przekazuje portal turystyka.wp.pl, za jego kadencji organizacja skupiała się na promowaniu polskiej kultury w mediach cyfrowych – prowadzono m.in. kampanie promocyjne z wyszukiwarkami noclegów czy zainicjowano mistrzostwa blogerów piszących o polskiej turystyce. Źródło podaje także, że Andrzejczyk kładł nacisk na wizyty studyjne dla zagranicznych dziennikarzy (rocznie odwiedzało Polskę ok. 750).

Na stronie pot.gov.pl czytamy, że przed objęciem funkcji w POT Andrzejczyk był związany z Ministerstwem Sportu i Turystki. Wcześniej zajmował się współpracą międzynarodową w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Finansów. W przeszłości przez kilka lat pracował także w branżach public relations i badań marketingowych. Jest absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Jak przekazuje PRoto.pl MRPiT, zmiana na stanowisku prezesa POT związana jest z obecną sytuacją branży turystycznej, jaką wywołała pandemia COVID-19. Resort zaznacza, że Robert Andrzejczyk zrealizował dotychczas stawiane przed nim zadania, jednak obecne warunki „wymagają kolejnych i nowych działań”, a POT czeka „szereg nowych wyzwań”. Ministerstwo tłumaczy także, że jego priorytetem jest „jak najskuteczniejsze wsparcie branży”, a wszystkie decyzje jego kierownictwa służą realizacji tego zadania.

14 października 2020 roku ministerstwo opublikowało informację o konkursie na stanowisko szefa POT. Na stronie gov.pl czytamy, że osoby zgłaszające się muszą być obywatelem Polski, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać tytuł magistra lub równorzędny, kompetencje kierownicze, co najmniej sześcioletni staż pracy (w tym minimum trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym) oraz wykształcenie i wiedzę z zakresu spraw, jakimi zajmuje się POT. Przyszły prezes organizacji nie może być także skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo (także skarbowe).

Oprócz kierowania działalnością i realizacji ustawowych założeń do zadań wybranej osoby należeć będzie m.in. reprezentowanie POT, opracowywanie projektu rocznego planu finansowego, tworzenie jednostek organizacyjnych oraz współpraca z właściwymi organami administracji rządowej.

Zgłoszenia można przesyłać do 26 października 2020 roku. Kandydatury będą rozpatrywane przez zespół powołany przez ministra Jarosława Gowina. Proces naboru będzie składać się z czterech etapów: analizy dokumentów pod względem formalnym, sprawdzenie kompetencji kierowniczych podczas rozmowy, sprawdzianu wiedzy w formie rozmowy kwalifikacyjnej oraz przedstawienia trzech kandydatur szefowi resortu. (ak)

Zdjęcie główne: By Mp1212 – Own work [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons

Źródło:

własne/ turystyka.rp.pl, Prezes POT Robert Andrzejczyk odwołany, Filip Frydrykiewicz, 14.10.2020/ pot.gov.pl, Robert Andrzejczyk wiceprezesem European Travel Commission, 10.09.2020/ gov.pl, Nabór na stanowisko Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, 14.10.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin