Muzułmanie chcą, by Nike wycofało buty, których logo ich zdaniem przypomina słowo „Allah”

dodano: 
30.01.2019
komentarzy: 
0

Marka Nike krytykowana jest za znak „AIRMAX”, który umieszczono na dwóch modelach butów mających trafić do sprzedaży w lutym 2019 roku – informuje rp.pl. Jak czytamy, w serwisie change.com pojawiła się petycja wzywająca firmę do wycofania produktów ze sprzedaży. Jej autorka, Saique Noreen, twierdzi, że logo, które się na nich znalazło, po odwróceniu przypomina słowo „Allah” napisane w języku arabskim.

„Nike wyprodukowało buty Air Max 270 z napisem na podeszwie przypominającym słowo Allah po arabsku, które z pewnością zostanie zadeptane, zatarte i zabłocone” – brzmi fragment internetowej petycji, którą podpisało niemal dziesięć tysięcy osób – czytamy (aktualnie poparcie dla inicjatywy wyraziło prawie 12,5 tys. osób – przyp. red.). Noreen uważa, że umieszczenie imienia Boga na bucie jest oburzające, a także „lekceważące i obraźliwe dla muzułmanów i obrażające islam” – źródło cytuje wypowiedź autorki apelu, którą podał portal footwearnews.com.

Nike needs to recall offensive shoe with Allah’s name from worldwide market
Źródło: change.com

Saique Noreen dodaje, że w przeszłości zdarzały się przypadki podobnych sytuacji – według niej w 1997 roku Nike wycofało model butów Air Bakin, ponieważ umieszczony na nich wzór płomienia przypominał słowo „Allah” – czytamy.

Do sprawy odniosła się firma Nike, która w specjalnym oświadczeniu zaprzecza, by znak miał jakiekolwiek konotacje religijne: „Nike szanuje wszystkie religie i podchodzi do problemu poważnie. Symbol AIRMAX został stworzony, aby reprezentować znak towarowy Nike AIRMAX. Ma odzwierciedlać tylko markę AIRMAX. Jakiekolwiek inne znaczenie lub przedstawienie jest nieintencjonalne” – podaje serwis rp.pl.

Jak opisywaliśmy, w ubiegłym roku w podobnej sytualcji znalazł się H&M, któremu zarzucono, że wzór umieszczony na skarpetkach przypominał słowo „Allah”. Firma wówczas wycofała produkt ze sprzedaży. (bm)

Źródło:

rp.pl, Muzułmanie żądają od Nike wycofania butów. Bo logo wygląda jak słowo Allah, Urszula Lesman, 29.01.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin