.

 

NBP nie przeczyta przeprosin w Wyborczej

dodano: 
26.02.2019
komentarzy: 
0

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wnioski Narodowego Banku Polskiego, który domagał się przeprosin za teksty Gazety Wyborczej na temat Adama Glapińskiego, prezesa banku centralnego, i jego powiązań z Markiem Chrzanowskim, szefem Komisji Nadzoru Finansowego – poinformowała wyborcza.pl.

O żądaniach NBP pisaliśmy w grudniu 2018 roku. Instytucja domagała się wówczas także usunięcia z internetu i wydań papierowych fragmentów, w których sugerowano nielegalne działania prezesa. Bank chciał też nałożenia na autorkę wspomnianych tekstów rocznego zakazu publikowania kolejnych materiałów na temat Glapińskiego, które mogłyby sugerować jego związek z domniemaną korupcją w KNF.

Według NBP artykuły Wyborczej naruszały dobre imię banku. Jak czytamy w opisie uzasadnienia, sąd uznał, że taki wniosek nie ma podstaw, ponieważ teksty opisywały osobę prezesa Glapińskiego, a nie samą instytucję; skupiały się też na powiązaniach personalnych między instytucjami państwa – pisze wyborcza.pl.

Sąd nie zgodził się też na zakazanie dziennikarce Wyborczej publikowania tekstów na temat Glapińskiego i jego udziału w sprawie KNF. Uniemożliwiłoby jej to wykonywanie powinności dziennikarskich, które nakłada na nią prawo prasowe – czytamy. (mp)

Zdjęcie główne: Andrzej Barabasz (praca własna) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Źródło:

wyborcza.pl, Sąd zmiażdżył wniosek NBP, by zakneblować "Wyborczą" i zakazać pisania o prezesie Glapińskim, Ewa Ivanowa, 25.02.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin