„Nie mam czasu mówić krótko”

dodano: 
11.08.2015

Autor:

Zbigniew Lazar
komentarzy: 
0

„Nie mam czasu mówić krótko” – odpowiedział pewien znany profesor ekonomii reporterowi TV, który chciał z nim nakręcić tzw. „setkę”, czyli krótką, kilkusekundową wypowiedź na konkretny bieżący temat do wieczornego programu informacyjnego. W rezultacie całkiem interesująca opinia bardzo mądrego profesora nie ukazała się, gdyż z zachowaniem logicznego jej ciągu i z użytymi figurami stylistycznymi trwała prawie minutę i nie można jej było sensownie „pociąć”. W dwuminutowym materiale nie jest możliwe poświęcenie aż połowy czasu tylko jednej, choćby najmądrzejszej, osobie.

Jako widzowie zżymamy się czasami na powierzchowność materiałów informacyjnych. Pytamy, dlaczego nie ma w nich więcej wypowiedzi naukowców, profesorów i laureatów międzynarodowych konkursów. Narzekamy, że zamiast nich widujemy celebrytów, polityków wszelkiej maści i wręcz przypadkowe osoby. Powód jest prosty: oni – w przeciwieństwie do większości profesorów i autorytetów naukowych – mają czas mówić krótko.

Zwięzłość i logika wypowiedzi przed kamerą, zwłaszcza w języku polskim z jego barokowym charakterem, to umiejętność niezbędna w coraz większej gamie zawodów i funkcji.

Wszyscy – należy mieć nadzieję – pamiętamy pierwsze zdanie „Popiołów”: „Ogary poszły w las”. Samo dzieło liczy kilkaset stron, ale mistrzostwo ekspresji tych czterech prostych słów do dziś służy za wzorzec przyciągania i skupiania uwagi – od samego początku.

Pozostańmy przy mistrzach słowa. Zaledwie kilka lat temu, już w czasach współczesnych mediów elektronicznych, Wisława Szymborska zauważyła, że „… żyjemy dłużej, ale (…) krótszymi zdaniami”. Telewizja, radio czy internet są tylko kanałami przekazu, tak, jak kiedyś były nimi książki i gazety. Nie ma powodu, by w tych współczesnych kanałach dostosowanych do współczesnego życia nie stosować szybkich i zwięzłych metod rozmawiania z otoczeniem. Nawet szanowana (choć ostatnio coraz mniej) BBC narzuciła niedawno swoim dziennikarzom obowiązek opisywania materiałów reporterskich w... 140 znakach. Ciekawe, ilu z nas byłoby w stanie do tego się dostosować...

Zbigniew Lazar

 


Warsztaty z wystąpień przed kamerą ze Zbigniewem Lazarem już 27 SIERPNIA w Warszawie. Zbieramy zapisy na grupę sierpniową. Czytaj więcej...

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin