Nowe rozwiązania na Instagramie. Mają chronić młodych użytkowników

dodano: 
07.12.2021
komentarzy: 
0

Instagram wprowadza nowe narzędzia, stworzone z myślą o bezpieczeństwie młodych użytkowników platformy. Serwis zamierza m.in. bardziej rygorystycznie podchodzić do tego, co poleca nastolatkom w aplikacji.

Platforma uruchamia zapowiadaną już wcześniej funkcję „Take A Break”. Ma ona pomóc ludziom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących sposobu spędzania czasu w aplikacji. Kiedy użytkownik będzie w serwisie przez określony czas, Instagram zaproponuje mu zrobienie przerwy, a także zasugeruje, by ustawił sobie przypomnienia o robieniu częstszych przerw w przyszłości. Co więcej, aplikacja wyświetli też wskazówki poparte opiniami ekspertów, które pomogą użytkownikom zrobić przerwę od korzystania ze smartfona. Instagram podaje, że z testów tej funkcji wynika, że ponad 90 proc. nastolatków, którzy włączyli te przypomnienia, pozostawia je włączone na stałe.

Funkcja „Take A Break” początkowo zostanie wprowadzona w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, a na początku 2022 roku będzie stopniowo uruchamiana na pozostałych rynkach.

Rozwiązanie to rozwija istniejące już narzędzia do zarządzania czasem w aplikacji, takie jak Limit dzienny, który informuje użytkowników o tym, że spędzili już na Instagramie maksymalną określoną przez siebie ilość czasu, a także umożliwia wyciszenie powiadomień z aplikacji.

Instagram zacznie również proponować ludziom inne tematy do przeglądania, gdy ci skupią się zbyt długo na jednym zagadnieniu. 

Testowane są także narzędzia, które mają pozwolić młodym ludziom zarządzać widocznością na platformie. Instagram zamierza umożliwić im zbiorcze usunięcie opublikowanych treści, polubień i komentarzy z przeszłości.

Na początku roku serwis rozpoczął domyślnie przypisywać nastolatkom konta prywatne, gdy rejestrowali się na Instagramie. Ponadto serwis uniemożliwił dorosłym pisanie wiadomości prywatnych do nastolatków, którzy ich nie obserwują. Teraz Instagram usunie również możliwość oznaczania lub wspominania nastolatków przez osoby, które ich nie śledzą, lub umieszczania ich treści w remiksach Rolek oraz Przewodnikach. Ma to zminimalizować prawdopodobieństwo, że nastolatkowie będą zaczepiani przez osoby, których nie znają. 

Serwis przekazuje także, że sprawdza możliwość rozszerzenia dla nastolatków funkcji „Ogranicz bardziej” poza sekcję Eksploruj . Ma to sprawić, że kontrowersyjne treści nie pojawią się też m.in. w wynikach wyszukiwania, Rolkach czy proponowanych kontach. 

Na początku przyszłego roku platforma planuje uruchomienie także pierwszych narzędzi dla rodziców i opiekunów, dzięki którym będą oni mogli bardziej zaangażować się w życie nastolatków na Instagramie. Serwis umożliwi im sprawdzenie, ile czasu ich podopieczni spędzają na Instagramie, a także ustalenie limitów czasowych. Nastolatkowie otrzymają także możliwość powiadamiania rodziców, jeśli kogoś zgłoszą – ma to, zdaniem serwisu, dać rodzicom możliwość porozmawiania z podopiecznymi na ten temat.

Zaplanowane jest także powstanie nowego centrum edukacyjnego dla rodziców i opiekunów. Będzie ono zawierać m.in. samouczki dotyczące produktów czy eksperckie wskazówki. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin